BABB – Banka Hesap Tabanlı Blockchain

BABB – Banka Hesap Tabanlı Blockchain isimli önemli bir projeyi sizlere tanıtacağım.

BABB – Banka Hesap Tabanlı Blockchain

Bahsi geçen projemiz merkezi olmayan bir banka, dünyadaki herkesin P2P finansal hizmetleri için bir banka hesabına erişimini sağlamaktadır.

Son zamanlarda BABB hakkında biraz araştırma yaptım. İlk olarak, BABB’ın isim değişikliğini ele alalım. Bu kamuya açıktır ve kişisel bir tercih sebebidir. Bu konuyla ilgili olarak  “Eminim bir isim değişikliğinin basit fikirli önermelerden kaçınmanın bir parçası olabileceğini ve bir iş ortamında nasıl yardımcı olabileceğini takdir edersiniz.” diyor projenin yetkilileri.

İkincisi, BABB’dan önce Wowpaymobi adlı bir şirket var. Bu proje başladığından beri Telegram üzerinde sıklıkla ortaya çıktı. Bu yüzden proje ve proje eki bu işte yeni değiller. Ancak makalede yer alan şirket http://wowpay.com/, şirketiyle aynı değil. Projede yer alan ve önceki bir ekip  Wowpaymobi ismiyle FCA Yetkili Ödeme Kurumu lisansıyla birkaç yıl çalışmışlar. 

Ayrıca şirket aynı zamanda patent başvurusunda bulundu ve bu bilgileri online olarak bulabilirsiniz. Bu kayıtlar, proje ve ekibinin bir geçmişi olduğunu kanıtlamaktadır ve yıllardır şirkette çalışan gerçek insanlar sayesinde bu kadar ilerlemişlerdir. Bu proje yalnızca bir token satışı yapmak için herhangi bir sicili olmayan yeni bir şirket yaratmaktan daha iyi bir bağlam olduğunu iddia ediyor.

Yetkili Bir Ödeme Kurumu lisansının alınması ve tutulmasının kolay olmadığını lütfen unutmayın. İlgili kişiler, İngiltere Bankası tarafından çok sıkı dokümantasyon gereklilikleri ile incelendi ve ad değişikliği de dahil olmak üzere FCA yetkilileri tarafından kapsamlı incelemeler yapıldı. Bu, internet üzerinde çevrimiçi aramadan çok daha kapsamlı bir süreçtir.


Mikro ekonomi temel bankacılık sisteminden yeterince faydalanamamakta, temel bankacılık mikro ekonomi için yetersiz kalmaktadır. Gelişmekte olan teknolojiler, sistemik risk, veri gizliliği, finansal dışlanma ve yavaş rekabet gibi yeni yollarla bankacılık sisteminin kalıcı sorunlarına yönelik bir alternatif yaratma fırsatı sağlamaktadır.


Dağıtılmış defteri teknolojileri, biyometri ve makine öğrenimi, dünyadaki bireyleri ve işletmeleri geleneksel bankaların yapamayacakları şekilde hizmet edebilecek ve güçlendirebilecek yeni bir banka türü, global ve merkezi olmayan BABB yeni bir bankacılık oluşturmak için araçlar sunuyor. Eski sistemlerden bağımsız olarak çalışmak üzere inşa edilmiş olan bu yeni merkezi olmayan banka, tüm dünyadaki düzenlemelere ve Fair Banking ilkelerine tam uyumda çalışırken, mikro ekonomiyi de hizmete sokacak, teşvik edecek ve galvanize edecektir.
BABB, mikro ekonomi için merkezi olmayan bankadır. Bireylere ve işletmelere, BlockChain teknolojisi ile güçlendirilmiş, bir Birleşik Krallık banka hesabı sağlar. Hesap, bir akıllı telefon uygulamasıyla yönetilir ve merkezi olmayan bir ödeme kartına erişim sağlar. Buna ek olarak, merkez bankalarıyla olan ortaklıklar, yerel mikro ekonomileri daha da teşvik ederek ve BABB çözümünün ve altta yatan BAX tokeninin erişimini genişleterek, dünya çapında diğer dijital para birimlerinin entegrasyonunu ve yayılmasını mümkün kılmaktadır.
BABB zaten bir FCA Yetkili Ödeme Kurumu olup 2018  yılı başında Bankacılık lisansı başvurusunda bulunmuştur.

Ayrıca BABB – Banka Hesap Tabanlı Blockchain projesinin APP’si bile bulunmaktadır. 
Yine bu projenin kartı bulunmakta ve bu kartın uyumlu olacağı cihazlarında yapılacağı proje kapsamında açıklanmıştır.

BABB TEAM

1- Rushd Averroes (Founder / CEO)
2- Jorge Pereira (CTO)
3- Adam Haeems (COO)
4- Paul Johnson (CIO)
5- Dean Refaat (Head of Research)
6- Ani Alexander (Head of Marketing)
7- Annebel Mellor (Head of Communications)
8- Leonard Seelig (Ne Director)
9- Luis Fraga (Lead Product Manager)
10- Luis Oliveira (Creative Director)
11- Nuno Rocha (Head of Engineering)
12- Joao Gonçalves (Senior Software Engineer)
Gerçekten güçlü takıma sahip olan bir proje olduğu gözlerden kaçmıyor. 

Token Satışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

BABB, BAX ismini verdikleri tokenlerini satmak için bir Token Sale başlatıyor. 06.02.2018 tarihinde satışa çıkartılan tokenlere rağbet çok olduğu görülüyor. 

  • BAX isimli tokendan 10 milyar adet piyasada bulunacak.
  • BAX 0.0012 dolardan satışa sunuldu.
  • İlk 1 milyar token % 15 indirimle satıldı
  • Proje için 12 milyon dolar toplandığı belirtiliyor.
  • Minimum işlem limiti 0.2 ETH
  • Maksimum işlem limiti 8 ETH (ilk 24 saat için)
  • Kişi başı kullanılabilir indirimli token en fazla 3 ETH değerindedir. (bunun garantisi yok; onlar gittiğinde biter)
  • İndirimli tokenler kalırsa, 24 saat sonra gözden geçirilecektir.
  • ETH katkıları sadece ilk 48 saat için geçerli olacaktır.

Token Satın Almak İçin Yapmanız Gerekenler

1. Üye Olmak

Token Sale yani token satışında yer almak için, BABB web sitesinde bir hesap oluşturarak kaydolmanız gerekir. Hemen bir hesap oluşturmak için BABB resmi adresine gidin.

Hesabınızı oluşturmak için, e-posta adresinizi doğrulamamız gerektiği için, aldığınız doğrulama e-postasındaki bağlantıyı tıkladığınızdan emin olun.
2. KYC’yi geç
Paralel satışa katılmak isteyen herkese KYC çekleri uygularız. KYC’yi geçmek için, hesabınıza giriş yapmanız ve bazı bilgiler girmeniz ve bir kimlik belgesinin yanı sıra fotoğrafınız yüklemeniz gerekir. Hesabınıza girmek için tıklayın.
Kimlik bilgilerinizi doğruladığınız takdirde size bildirmek için 24 saat içerisinde bir e-posta onayı alacaksınız. Bu, token satışı yapmaya hazır olduğunuz anlamına gelir. Bir e-posta görmüyorsanız, önemsiz / spam klasörlerini kontrol edin.
Hesabınızı doğrulayamayacaklarını belirten bir e-posta alırsanız, muhtemelen fotoğrafların belirsiz olduğu veya eksik bir şey olduğu anlamına gelir. 
3. M-cüzdan açın
Madeni parayla BAX’i satın almak için, cüzdanızdan adresimize ETH göndermeniz gerekir. Özel anahtarları tuttuğunuz ve Gaz’ı kontrol etmenizi sağlayan herhangi bir cüzdan kullanabilirsiniz.
Size https://www.myetherwallet.com‘u öneririm. Halihazırda bir cüzdanınız yoksa, yeni cüzdan açmanız gerçekten biraz zaman alıyor. Güvenlik konusunda kendi web sitesinde bulunan tüm tavsiyelere uyduğunuzdan emin olun.
4. Başlatılmasını bekleyin
Kayıt olduktan sonra, KYC’yi geçtiniz ve bir cüzdan açtınız, hazırsınız. Burada ne yapılması gerektiği konusunda tam talimatları bulabilirsiniz. Gelecek birkaç gün içinde Gas ve GWEI önerilerini yapacaklarını belirtiyorlar.
https://getbabb.com/me adresinden hesabınıza giriş yaparsanız ve token satışına kadar geçen bir zamanlayıcı görürseniz, hazırsınız demektir. Satış gerçekleştiğinde burada para göndermeniz gereken benzersiz ETH adresi görünür.
Hiçbir güncelleştirmeyi kaçırmamanızı sağlamak için, BABB Telegram topluluğu için tıklayın.
Ayrıca Twitter’da etmek için tıklayın.
BABB resmi sitesi için tıklayın. 

Leave a comment