Bitcoin’i keşfedin. Bitcoin Ne kadar Güvenilir?

Bitcoin’i Keşfedin. Bitcoin Ne kadar Güvenilir? Günümüz ve Geleceğin dijital para birimi hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

Bitcoin’i keşfedin. Bitcoin Ne kadar Güvenilir?

BTC hakkında bilgi sahibi olmak üzeresiniz, BTC hakkında öğrenmeniz gereken bir sürü şey var. BTC , kullandığınız bankacılık işlemlerinden farklı bir şekilde para transferi yapmanızı ve para transferi almanızı sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı BTC ‘i ciddiye almanız ve işlemlerinizi yapmadan önce kendinizi BTC  hakkında tam bilgi sahibi yapmanız gerekir. Bunun yanı sıra BTC ‘i tam anlamıyla öğrenmeniz için zamana ihtiyacınız olacaktır. 

Bitcoin cüzdanınızı korumanız gerekmektedir.

Gerçek hayatınızda kullandığınız cüzdanınız gibi, BTC cüzdanınızın da güvenliğini sağlamalısınız. Hatta BTC cüzdanınıza, normal cüzdanınızdan daha fazla özen göstermeniz gerekiyor. BTC çok basit bir şekilde paranızı istediğiniz yere aktarmayı mümkün kılmaktadır. BTC cüzdanınız paranızın kontrolünüzde olmasını sağlar. BTC cüzdanınızın bu özelliği aynı zamanda büyük güvenlik endişesini de beraberinde getirmektedir. Öte yandan, BTC cüzdanı doğru kullanılırsa üst seviye güvenlik önlemleri sağlayabilir. BTC cüzdanınızda paranızı korumak için en iyi uygulamaların benimsenmesi sizin sorumluluğunuzdadır.


Bitcoin’in fiyatı uçucucudur.
Bir BTC ’nin fiyatının, yeni doğası nedeniyle, genç ekonomisi olmasından ve bazen likiditesinin düşmesinden dolayı, ayrıca piyasalardaki dalgalanmalar nedeniyle kısa sürede tahmin edilemeyecek şekilde azalabilir veya artabilir. Nitekim, BTC ile tasarruf yapmanız önerilmemektedir. BTC ile yapacağınız tasarruflar sizin sorumluluğunuzdadır. BTC çok riskli bir para birimi olması nedeniyle BTC ile kaybetmek istemediğiniz paralarınızla asla BTC alarak birikim yapmamalısınız. BTC ödemesi almanız durumunda bir sürü BTC alıcı servisleri BTC ’i para BTC çevirmektedir.
Bitcoin ile yapılan ödemeleriniz geri döndürülememektedir.
BTC cüzdanınızdan BTC transferi yapmanız halinde bu  işlem iptal edilememektedir. Bu durumda iptal etme işlemi değil parayı alan kişi tarafından iade edilmesi gerekmektedir. Bu tarz gönderileri bildiğiniz, güvendiğiniz veya bilinen bir ünü olan kişi ve kurumlarla iş yapmak için çabalayın. İş yerleri, müşterilerinden gelen ödeme isteklerini sürekli olarak kontrol etmelidir. BTC cüzdanı yapılacak yazımsal hataları tespit edebilmektedir. Bununla birlikte yanlışlıkla yanlış bir kişiye para göndermenize kesinlikle onay ve izin vermez. BTC ve BTC cüzdanı gelecekte, kullanıcılarına daha çok imkan sunmak adına kullanıcılarına daha güvenli ek hizmetler sunacağı aşikardır.
Bitcoin Anonim değildir.
BTC ve BTC Cüzdanınızın gizliliğini ve bunları korumak sizin elinizdedir. Bu hususta çok dikkat etmelisiniz. Yapılan bütün BTC işlemleri, halka açık bir şekilde ve kalıcı olarak sistem üzerinde saklanmaktadır.  Bu durumda BTC işlemleri yapan bir kişinin BTC adresini ve işlemlerini herkesin görebileceği bilinmesi gerekmektedir. Fakat bu işlemlerde BTC kullanıcısının adresin arkasındaki kimliği, bir satın alma işlemi sırasında veya başka koşullar altında hiçbir şekilde bilinmeyecektir. BTC adreslerinin sadece bir kez kullanılmasının nedenlerinden biri bu durumdur. BTC ve BTC cüzdanında kişisel bilgilerinizin saklanması için en güvenilir uygulamanın kullanılması sizin sorumluluğunuzdadır.
Doğrulanmayan işlemler güvenli olmayacaktır.
BTC ve BTC Cüzdanında hiçbir işlemler geri döndürülemeyecektir. Bu durumun yerine, durumu tersine çevirmenin ne kadar zor olduğunu gösteren puan sisteminden bir onay puanı almaktasınız (Tabloya bakınız). Bu onaylar bazen birkaç saniye ile 90 dakika arasında sürebilmektedir. Ortalama da bir onay 10 dakika sürebilir. BTC cüzdanındaki hareket düşük meblağda bir ücret ödüyorsa veyahut aksi takdirde düzensiz ise, ilk onayın alınması çok uzun sürecektir.

Bitcoin geliştirilmek üzere denenmektedir.
Bitcoin, günümüzde gelişmekte, denenmekte olan kripto, dijital ve yeni bir para birimidir. Bitcoin’in madde olarak bir karşılığının olmadığını hatırlatmak gerekir. Bitcoin’in tüm gelişmeleri, Bitcoin’i daha cazip hale getirmektedir. BTC benimsenmeye başlandıkça ve gelişmeye devam ettikçe yeni yeni zorlukları da ortaya çıkarmaktadır. Bu durumda ortaya çıkan ücret artışı, yavaş onaylamalar veya çok ciddi sorunlarla karşılaşacağınız gerçektir. Bitcoin’e büyük yatırımlar yapmadan evvel tüm sıkıntılara hazırlıklı olmanız ve kesinlikle teknik bir uzmandan yardım almanızı öneriyorum. Ancak hiç kimsenin Bitcoin’in geleceği hakkında önceden bilgisi olmadığını ve tahminde bulunamayacağını da unutmayınız.
Bitcoin devlet vergilerine tabidir. Ayrıca devlet düzenlemelerine tabidir.
Bitcoin dijital ve kripto para birimi olduğu için madde olarak karşılığı da olmadığından resmi para birimi olarak kabul edilmemektedir. Tüm bunlara rağmen çoğu ülkelerde bitcoin’de dahil olmak üzere, değeri olabilecek her şey, bordro, satış ve sermaye kazançları gibi değerlerin vergilerini ödemek zorunda kalabileceğinizi unutmayınız. Bitcoin’e ödeyeceğiniz vergi ve diğer yasal zorunluluklara uymanızı tavsiye ederim. Bununla birlikte tüm sorumlulukların yine sizin üzerinizde olduğunu da yeniden hatırlatmak gerekir.

Tüm bu açıklamalardan da anlaşılacağı gibi Bitcoin’in tam anlamıyla güvenilir olmadığı görülmektedir. Bitcoin’e yatırım yapacakların muhakkak bu yazıyı okuduktan sonra yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum.Bitcoin’i keşfedin. Bitcoin Ne kadar Güvenilir? yazımızda sizlere Bitcoin hakkında ayrıntılı bilgiler verdik. Bitcoin, Ethereum, Blockchain ve diğer kritpo para birimleri ile ilgili daha ayrıntılı yazıları ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşacağım.


Not: BTC; Bitcoinin kısaltmasıdır.

Daha önceki Yapay zeka insanlığı daha eşit bir hale getirecektir. Ama nasıl? yazımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir