Makaleözgün yazıyazı

Esnemek Bulaşıcı Mıdır?

Esnemek Bulaşıcı Mıdır? Bir başkasının esnediğini görünce neden esnemeye başlarız? Peki neden bir başkası esnediği zaman bizde esnemeye başlarız?

Esnemek Bulaşıcı Mıdır?

Albany Üniversitesi Psikoloji bölümünden Gordon G. Gallup bir başkasını esnerken görmek, esnemeyle ilgili fotoğraf ve yazılar görmek ve esnemeyi düşünmek insanların esnemesine yol açabilir.

Gordon G. Gallup esneyen birini gördüğümüzde onu taklit ederiz. Aslında esneyen kişiyle empati kurarız. Bunun sebebi ise empatik bir reflekstir. Esneyen birini gördüğümüzde beynimizdeki nöronlar faaliyete geçerek karşımızda esneyen kişinin hissetmekte olduğu  deneyimi bizim hissetmemize yol açar. Bu deneyimi yaşamak istemesenizde beynimiz bu eylemi yapmanızı emreder. Buna dayalı olarak esneyen kişi gördüğümüzde esneme hissi duyar ve taklit ederiz.

Bazı bilim adamlarına göre esnemek insanın sıkıldığına işarettir. Öyle ki bu sıkıntı sebebiyle esnenmesi durumunda bunu gören başkalarına da esneme hissi verir. Bunun sebebi ise sıkılan kişinin karşısındakine de sıkıntı vermesinden kaynaklandığını ileri süren bilim adamları sıkılan kişinin esnediğini belirtmiştir. Diğer bir görüşe göre insan kandaki karbondioksit ve oksijen dengesini sağlamak için esneme gereksinimi duyduğunu belirtmiştir.

Gordon G. Gallup’un son yaptığı araştırmaya göre esnemenin beyni serinlettiği ve dolayısıyla beynin daha iyi çalıştığına rastlanmıştır. Ayrıca esnemenin soğuyan beyin nedeniyle insanların uykuya dalmasını alıkoyduğu tespit edilmiştir.

Bir diğer teori ise insan esnerken dışarı yaydığı elektro manyetik dalgaların esneyen kişinin yakınında bulunan ve esnemekte olan kişiye bakan kişileri etkisi altına aldığı ileri sürülmektedir. Esnemek insanı rahatlattığı ve bir nevi kötü enerjisini dışarıya attığını eski çağlarda yaşayan insanlar düşünmüştür. Hatta bazı kabilelerde daima esneyen kişinin lanetli olduğu düşünülürdü. Bu kişilerin bazı kabilelerde öldürüldüğü, bazı kabiler de kabileden uzaklaştığı tarihte görülmüştür.  

Şimdi neden esnemek bulaşıcı ve neden esneyen birini gördüğümüzde esnediğimizi daha iyi çözebileceğiz. Umarım birini esnerken gördüğümüzde neden esnediğimizi çözmüşsünüzdür.

Daha önceki Sinan Şamil Sam’ı (Boğazın Boğası) Hatıralarımızla Yad Ediyoruz…  yazımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu