Helbiz ICO ile araç kiralayın


Helbiz ICO ile araç kiralayın başlıklı bu yazımda araç kiralama konusunda tüm hazırlıklarını bitirmek üzere olan bir projeden bahsedeceğim.

Helbiz ICO ile araç kiralayın

Helbiz: Yükselen Blok Zinciri + Araç Kiralama

“Paylaşım ekonomisi” terimi, ortak araba hizmetleri ve tatillerde ev kiralama gibi eğilimlerin ortaya çıkmasıyla yıllar boyunca yaygınlaştı. Şimdi, Helbiz adlı hızla büyüyen bir şirket, kendi benzersiz, blok gövdeli konseptini başlatarak bu pazarı daha da bozmaya çalışıyor.

New York merkezli bu projenin kurucusu ve CEO’su olan Salvatore Palella, şirketin dünya çapındaki vatandaşların yararına uçtan uca iletişimi ve mekanı yeniden şekillendirme hedefiyle ilgili sorularını yanıtlamanın biraz zaman aldığını söyledi. Bununla birlikte Salvatore Palella şu soruları da cevapladı.

Kısacası, Helbiz’i ve misyonunu nasıl tanımlarsınız?

İşte Helbiz’de, bir kiralık araba, motosiklet veya bisikleti basit, uygun maliyetli ve ödüllendirici olacak şekilde uçtan uca iletişim ile paylaşım ekonomisi pazarını yaratıyoruz. Bu, mevcut olan kanıtlanmış teknoloji vasıtasıyla bireysel araçlara, filolara ve diğer ulaşım hizmetlerine kullanıcı erişimini sağlayan bir hareketlilik ekosistemi Helbiz’in geliştirilmesi yoluyla başarılabilir.

Helbiz’in paylaşım ekonomisini yeniden şekillendirdiğini nasıl hayal ediyorsunuz?

Ulaşım sektöründe otomobil paylaşımının tanıdık yaklaşımını blok zincir teknolojisiyle birleştirmek istiyoruz. Mobilite ekosistemimiz yakında, tek tek araçlara, filolara ve diğer ulaşım hizmetlerine erişim sağlamalıdır. Modern teknoloji ile örülmüş olan bu, bugün gördüğümüz şeylerin aksine, otomobil paylaşımını (bugün olduğu gibi) iyi bir fikirden dünya çapında bir kaliteye, kusursuz ve anlık bir çözüm haline getirmeye olanak tanıyor.

Anlık teyit, sigorta ve arabaların kilidini açma becerimiz, ölçeklenebilir ve kullanışlı hale getiren özelliktir. İki taraf arasındaki kapsamlı uçtan uca iletişim ihtiyacını ortadan kaldırır. Helbiz bu soruna çözüm getirmektedir. 

Helbiz işlevselliğini yönlendiren temel unsurlar nelerdir?

Bu konu üzerinde çalıştığımız üç temel parça var:

Helbiz App: Blok zincirdeki modern iOS ve Android çözümü, platformdaki herhangi bir arabayı kiralamanıza ve sahibinizle insan etkileşimi olmadan anında telefonunuzun kilidini açmanıza olanak tanır (eğer sahibi bunu etkinleştirmişse). Her bir işletme sahibi kendi özel şart ve koşullarını belirleyebilir ve kendi verilerinin tamamına sahip olurlar. Bu veriler, Helbiz’in sorunsuz bir şekilde sigorta şirketlerine veya üçüncü kişilere satışlarını kolaylaştırabilir. Akabinde, akıllı sözleşmeler yoluyla doğrudan Helbiz Coini karşılığında ödeme yaparlar.

Helbiz Coin: Nakliye hizmetlerimiz için bir dijital para ve kullanım simgesi. Bu yeni dönemde, kara, su ve hava üzerindeki tüm ulaşım hizmetleri için uygulanabilir. Helbiz bu yeni dönemde para birimi olarak öncü bir rol oynamaya hazırlanıyor.


Helbiz Mobility (Hareketlilik) Sistemi: Mobility (Hareketlilik)  ile ilgili hizmetleri ve Helbiz platformunda (sigorta şirketleri dahil olmak üzere) inşa etmek isteyen şirketleri hedefleyen Ethereum blok zincirinde açık bir platformdur.

Blok zinciri teknolojisi neden bu projenin merkezi bir parçasıdır?

Blockchain teknolojisi, Helbiz sahipleri, operatörleri ve harici hizmetler arasındaki işlemleri de içeren platform üzerinden tüm hizmetlerin kaydını kolaylaştırmak için önemli bir unsur olarak hizmet sunacaktır. İşlem ücretlerini ortadan kaldırmak için bir blokçuk kullanan tek bir ödeme sistemi kullanacağız ve bu sayede, merkezileşme eksikliği nedeniyle müşterilerimizin paralarını her iki taraftan da tasarruf edeceğiz.

Hedef kitleniz ve / veya pazarınız nedir?

Helbiz uygulaması kendisini binlerce yılda kendisini geliştireceği için yeni yeni teknolojiyi benimseyen profesyonellere yöneltiliyor. Fakat hedef pazarımız, 18 yaşının üzerindeki çocuklardan yaşlılara kadar genişlemiş durumda.

Projeyle ilgili başka heyecan verici haberler daha paylaşmak ister misiniz?

Çok heyecan duyduğumuz bir şey AmaZix ile olan ortaklığımız. Kripto alanında lider ilk para teklifi (ICO) topluluk yönetim şirketi ve kesinlikle projemizi başka bir düzeye taşıyacak bir ortaklıktır.

Helbiz’in ne zaman başlatılmasını planlıyorsunuz?

2018 yılının Mayıs ayında kullanıma sunulacak ve ardından iOS ve Android sürümleri için uygulama yayınlanacaktır. Helbiz uygulaması, kullanıcıların araçlarını saatlik, günlük, haftalık veya aylık olarak kiralamasına izin verecek. Esasen, Turo ve Getaround ile birlikte bu alan için Zipcar ile rekabet edeceğiz.

2018 yılı için yol haritanız neye benziyor?

Yol haritamız hakkında kısa bir özetdir:

 • 2018 yılı 1. Çeyrek: Toptan satış öncesi ve kalabılık satışı başlatma ve üst bir borsa da listelenme, Helbiz pazar ve New York operasyonlarının başlatılması.

 • 2018 yılı 2. Çeyrek: Ödemeler için blok zincir sisteminin ilk entegrasyonu, cüzdan ve ödül sistemleri için araştırma ve geliştirme, New York’ta Helbiz uygulama operasyonları kurmak.

 • 2018 yılı 3. Çeyrek: Özel alfa, veri sahiplerinin verilerini paylaşmasına ve satmasına olanak tanır. ABD’deki ikinci bir şehre Helbiz uygulaması genişletilmesi.

 • 2018 yılı 4. Çeyrek: Cüzdan, exchange ve ödül sisteminin beta sürümü başlatılacak. ABD’de dört eyalette daha Helbiz uygulaması genişletilecek.

  Yaklaşan Token satışınızla ilgili haberler var mı?

  Satış öncesi ICO başlangıç tarihi 26 Ocak 2018, saat 9: 00’da. 24 saat içinde 30 milyon token sattık. Bunu takiben ana DSÖ’nün (büyük bir borsada) 15 Şubat 2018’de saat 9.00’da EST’ye çıkması olacaktır.

  Sonunda, önümüzdeki 12 ila 18 ay içinde nerede olacağınızı umuyorsunuz?

  Altı büyük şehirde uygulamamızı başlatmayı ve tüm kullanıcıların bilgisini güvence altına alan, platformumuzun çalışır durumda 1.0 sürümüne sahip olmayı umuyoruz. Planlarımız arasında ayrıca, bu bilgilerin bir kısmının veya tümünün ilgilenen üçüncü kişilere platform boyunca sorunsuz şekilde paylaşılmasını sağlayan bir sisteme sahip olmamız da dahildir.


  Platformun ilk halka açık sürümü bu yılın 2. çeyreğinde piyasaya çıkacak. Şu anda, teknoloji ekibimiz, kullanıcıların ve araç sahiplerinin akıllı telefonları kullanarak araçlara sorunsuz bir şekilde erişmelerini sağlayacak uzaktan araç erişim çözümü geliştiriyor ve test ediyor.


  Bu yazımda sizlere Helbiz ICO ile araç kiralama konusunu projenin CEO’su olan Salvatore Palella kısa, öz ve anlaşılır cevaplarıyla yazımızı sonlandırıyorum. 

  Not: Ticaret ve dijital varlıklara yatırım yapmak spekülatiftir ve yüksek riskli olabilir. Yeni bir endüstrinin değişen ticari ve düzenleyici çevreye dayanarak bu içerik yatırım veya yasal tavsiye olarak nitelendirilmemelidir.

  Daha önceki BABB – Banka Hesap Tabanlı Blockchain yazımız için tıklayınız.
  Bu yazımız ile ilgili sizin düşünceleriniz nelerdir? Yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmına yapabilirsiniz.

  Leave a comment