İnternet’ten Alışveriş Yapmak Güvenli midir?


Hepimiz muhakkak internetten alışveriş yapmışızdır. Peki internetten alışveriş yaparken içinizde şöyle bir korku ve şüphe oluştu mu? Ya güvenli değilse? Acaba almasam mı? Tüm bu sorularınızı bu makalemde irdeleyeceğiz.

İnternet’ten Alışveriş Yapmak Güvenli midir?

Günümüz teknolojisi ilerledikçe, artık alışverişler İnternet üzerinde yapılır oldu. Öyle bir hal aldı ki, artık manavlar ve bakkallar bile internet üzerinden siparişler alır ve teslimat yapar hale geldiler. Peki tüm bunlar olurken, ödemeler ve aldığınız ürünün teslimatı konusunda içinize hiç kuşku düştü mü? Muhakkak içinize bir kuşku düşmüştür. Çünkü günümüz teknolojisi ilerlemekle birlikte İnternet Suçları da artmaktadır. Bunun yanı sıra güvenilir olmayan sitelerden yapılan alışverişler, alışverişi yapan kişi tarafından defalarca kez düşünerek yapılması gereken bir alışveriş olmalıdır. Aksi halde yaşanacak durumdan alışveriş yapan kişi zarar görecektir. Peki internetten her alışveriş yapan kişi zarar görür mü? Her alışveriş yapılan site güvenilir değil mi? Tabi ki de hayır bu işin hakkını veren ve güvenilirliği, alışveriş yapan kişilerce defalarca kez test edilmiş olan güvenilir siteler mevcuttur. Aynı eskilerden gelen adetler gibi deneme-yanılma yöntemiyle test edilmiş ve böyle güvenirlik kazanmış alışveriş siteleri vardır. Mümkün olduğunca bu siteleri kullanmak bizim yararımıza olacaktır. 

Alışveriş yaparken çok dikkatli olmalıyız. Kredi kartı bilgilerinizin çalınması halinde siz değerli internet üzerinden alışveriş yapan okuyucularımı bunun sonucunda çok sıkıntılı dönemler beklemektedir. Değerli okuyucular alışveriş yaptığınız siteyi muhakkak inceleyin. 


Alışveriş yapmadan önce yapacağınız basit bir araştırmayla sitenin güvenirliğini anlayacaksınız. Ayrıca alışveriş yapacağınız sitenin dışında başka sitelerde, alışveriş yapmak istediğiniz site hakkında araştırmalar yapınız. Araştırma yapmadan alışveriş yapmayın. Araştırma yapmadan yapılan alışverişlerde, çoğu kişinin dolandırıldığı görülmüştür. Bunlara en basit örneklerden birisi; internet üzerinden alışveriş yapan kişimiz Toshiba USB Bellek satın almıştır. Burada her şey normal, ücret gösterildiği gibi kredi karttan kesilmiştir ve kargoya teslim edilmiştir. Alışveriş yapan kişimiz kargoyu almıştır. Kargoyu aldıktan sonra ürünü incelemeye başlamıştır. Bu inceleme sonrasında büyük bir şok yaşamıştır. Peki ne gibi bir süpriz ve şok yaşamıştır. Her şeyin normal olduğu anlaşılıyor. Fakat ters giden şey aldığı üründedir. Aldığı ürün çalışmamıştır. Daha sonra satıcıyı aramakta ve ulaşamamaktadır. Bunun neticesinde USB Belleği tamir ettirmeye gittiğinde kendisini daha büyük bir süpriz beklemektedir. USB belleğin içi boştur. USB Belleğin içinde kesilmiş bir USB kablo çıkmıştır. Bu gibi güvenilir olmayan sitelerden yapılan alışverişler neticesi farklı dolandırıcılıklar ve bu durumdan zarar görenler mevcuttur.Makale de size anlatmak istediğim alışveriş yapacağınız sitenin güvenirliği muhakkak test edilmiş olsun. Ya da yapacağınız küçük araştırmalar ile bu sitenin güvenirliğine tam kanaat getirmeden alacağınızı ürünü almayınız. Ayrıca siteden alışveriş yapan kişilerin şahsen yorumlarını alınız. Bunun yanı sıra bu site hakkındaki sosyal paylaşımlarda yapılan yorumları muhakkak okuyunuz. Umarım makaleyi tamamen okuyup bundan sonraki İnternet üzerinden yapacağınız alışverişlere dikkat edersiniz. 

Daha önceki Sosyal Ağ ve Biz… yazımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir