Makalemakaleleryazıyazılar

Levent Kırca’yı Hatıralarımızla Yad Ediyoruz…


Levent Kırca’yı Hatıralarımızla Yad Ediyoruz… Çocukluğumuz unutulmaz oyuncularından biriydi o. Çocukluğumuzun çoğu döneminde Olacak O Kadar ile tanıdık kendisini ve şimdi Levent Kırca’yı Hatıralarımızla Yad Ediyoruz.

Levent Kırca’yı Hatıralarımızla Yad Ediyoruz…

Olacak O Kadar’ın yapımcısı, oyuncusu, yönetmeni, söz yazarı, müzik bestecisi, gerek teknik ekip gerekse hayranları tarafından çok sevilen Levent Kırca aramızdan ayrıldı. Aç gözünü seyret tekrarı yok bunun, İşimiz muhabbet efkarı yok bunun, Arada bir dilimiz sürçerse affola, Tutmasını biliriz de kemiği yok bunun şarkısını çocukluğumda defalarca kez dinledim ve defalarca kez isteyerek veya istemeyerek bu şarkıyı söyledim. Çocukluğumun gülerek geçmesini sağlayan büyük bir oyuncuydu kendisi. Unutulmaz skeçleri ve herkesi güldüren kişiliğiyle hatıralarımızda ayrı bir yer etti. Peki Levent Kırca kimdi? 28.09.1948 yılında Samsun’da doğmuş olan Levent Kırca, 1964 yılında Ankara Devlet Tiyatrosunda ilk kez sahneye çıktı. Ayrıca çeşitli tv dizilerinin yapımcılığını üstlendi. 1978 yılında ilk kez bir film de oynadı. Aynı yıl Hodri Meydan Topluluğu adlı tiyatro grubunu kurdu. Akabinde eski eşi Oya Başar ile birlikte tiyatro oyunları sergiledi. 1988 yılında hepimizin de hatıralarında, akıllarında olan ve tam 22 yıl süren Olacak O Kadar adlı tv programını hayata geçirdi. Olacak O Kadar programının en gözde Sarhoş taklitlerini yaptı. Defalarca kez çocukluğumuzda yapmaya çalışmışızdır hepimiz. 1998 yılında devlet sanatçısı ünvanını aldı. Fakat 2015 yılı Nisan ayında bu ünvanı geri alındı. Bal Mumu Heykel Müzesinde (Saint Petersburg) heykeli olan nadir sanatçılardandır. 

Kırca 1985 yapımı Mavi Muammer,  2001 yapımı Son, 2002 yapımı Şeytan Bunun Neresinde ve 2015 yapımı Sarhoşum Gel Beni Al filmlerinde yönetmenlik yapmıştır. Bununla birlikte onu Olacak O Kadar ile bütünleştirdiğimiz TV dizisi de dahil olmak üzere 5 dizinin yönetmenliğini yapmıştır. Bununla birlikte Kırca 8 senaryo, 2 yapımcılık ve 16 film ve dizi de rol almıştır. 

Kırca Karaciğeri kanseri nedeniyle kemoterapi görmekteydi. 12.10.2015 tarihinde Karaciğer Kanseri nedeniyle saat 02:40’da vefat etmiştir.

Kendisine Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyorum. 

Daha önceki İnsan Olamamak… yazımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu