Makalemakalelerözgün yazıyazıyazılar

Putin’in “Türkiye bizi arkamızdan bıçakladı.” Sözünün Altında Yatan Gizli Gerçek

Putin “Türkiye bizi arkamızdan bıçakladı” sözünü neden söyledi? Peki Putin’in bu sözünün altında yatan gerçek nedir? Saatlerce, günlerce Türkiye’nin sınırını ihlal eden ve defalarca uyarılmış olmasına rağmen cevap vermeyen ve bunun sonucunda düşürülen Rus Savaş uçağını televizyonda bütün kanallarda izledik. Hatta kendi aramızda yorumlarımızı yaptık. 

Putin’in “Türkiye bizi arkamızdan bıçakladı.” Sözünün Altında Yatan Gizli Gerçek

Türkiye güne düşürülen savaş uçağı haberiyle başlamıştı. Bütün kanallarda bu olay konuşuluyordu. Bütün haberlerde ve bütün programlarda düşürülen savaş uçağı hakkında haberler, tartışmalar yapıldı. Yurt içinde ve yurt dışında bütün gazeteler bu olayı haber yapmıştı.
                  
Peki Türkiye neden Rus savaş uçağını düşürdü? Bunun kesin bir cevabı olabilirdi. Rus savaş uçağı terör örgütü İŞİD’i bahane edip Türkiye sınırlarına giriyordu. Fakat Türkiye, Rus savaş uçağına defalarca kez uyarıda bulundu. Bu ilk kez yapılan bir ihlal değildi. Daha önce Rusya bunu 100’lerce kez ihlal etmişti. Türkiye düşürülen savaş uçağını defalarca kez uyardı ve cevap alamadı. Bunun sonucunda tüm dünya ülkelerinin yapacağı gibi Türkiye uçağı düşürmek zorunda kaldı.
Peki bunun sonucunda neler oldu? Tabi ki Rusya kendini haklı çıkartmaya çalıştı. Fakat Rusya haklı değildi. Rus savaş uçağının düşürülmesi sonucu Türkiye diplomatik yollarla bu olayı çözmeye çalışıyordu. Fakat Rusya anlaşmaya yanaşacak gibi değildi. Daha her şey yeni başlıyordu. Rusya, Türkiye’ye karşı yaptırımlar uygulamaya başladı. Putin’in Türkiye’ye kin beslemiş olduğu ortaya çıktı haberleri yayılmaya başladı. Bu konuyu tam olarak bilemem fakat Türkiye, Rusya’nın kuyruğuna basmıştı bir kere. Putin “Türkiye bizi arkamızdan bıçakladı.” sözünü söyledi. 
Peki Putin bu sözü neden söylemişti? Amerika Askeri Havacılıkta görevli üst düzey bir subay bu söz hakkında şöyle diyordu:
“Rusya gizli bir silah geliştirmişti. Bu silah tüm iletişim, radar ve uydu sistemlerini körertiyor ve kullanılmasına engel oluyordu.” 
Peki Rusya’nın bu gizli silahı nasıl çalışıyor? Rusya’nın bu gizli silahı şu şekilde çalışıyor. Bütün radarları ve görünür hedefleri görünmez kılıyor ve kör ediyordu. Ayrıca iletişim ağlarının tümünü engelliyordu. Şöyle düşünün savaş uçağı ile uçuyorsunuz ve hiç bir şey göremiyorsunuz. Radarınızda görünür hiç bir şey yok. Fakat arkanızda savaş uçakları var. Ayrıca hiç bir şekilde iletişiminiz yok. Siz kendi aranızda 1. ve 2. pilot olarak konuşuyorsunuz ve Rus Savaş uçakları konuşmaları direk duyuyor. Bu durumda kolay bir hedefsiniz. Vurulup imha ediliyorsunuz.
Peki bu silah nasıl tespit edildi? Bu silahı tespit eden ilk ülke İsrail oldu. Rusya, Suriye’ye yardım bahanesi ile bu silahı Akdenize getirmişti bile. İlk denemelerini yapacaktı burada. Çalışmalara başladı. Sistem çok iyi çalışıyordu. İsrail bunu fark eden ilk ülke olmuştu. Bunun sonucunda kendisi de üretmek ve sistemi öğrenmek için defalarca uçaklarını bu sistemin bulunduğu noktalara gönderdi. Amacı sistemi anlamak ve öğrenmekti.
Peki bunun düşürülen uçak ve Putin’in sözüyle ne alakası var? Düşürülen uçak milyonlarca dolar ile yapılmıştı. Türkiye bu uçağın bedelini ödeyebilirdi. Fakat ortada başka bir şey vardı. Bu uçağı diğer savaş uçaklarından ayıran bir nokta sadece fiyatının pahalı olması değildi. Peki neydi diğer nokta? Bu nokta; uçak gizli silahın ta kendisiydi. Gizli silah bu uçağa yerleştirilmişti. İsrail bunu tespit etmişti. Tabi ki Amerika’da bunu öğrenmişti.
Peki Türkiye bunu biliyor muydu? Türkiye bunu bilmiyordu. Bilmediği halde bu uçağı uyarmış ve cevap alamamıştı. Aslında Türkiye istemeyerekte olsa Dünya’nın tarihini değiştirmiş ve bu tarihte adını yazdırmıştı.
Bunun sonucunda neler oldu? Tabi ki hemen Amerika’nın seçilmiş ELİT istihbarat ajanları düştükten sonra harekete geçti. Düşürülen uçağın olduğu bölgeye giderek, Rus askeri birimleri gelmeden bu gizli silahı ele geçirdiler. Bunun sonucunda Rusya’nın bu gizli silahı çözüldü ve bunun bir benzeri Amerika tarafından yapılmaya başlandı.
Olayın iç yüzünde bütün bu anlattıklarımız ve bunun doğrultusunda yaşananlar yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Aslında Türkiye düşürmüş olduğu uçağı sınır ihlalinden düşürmüştü. Bilmeyerek ülkemiz adına iyi bir karar alınmış olduğu görülüyor. Ayrıca bunun ortaya çıkmasıyla birlikte Türkiye yeni bir sofrada kendi yerini almış oldu. Putin’in “Türkiye bizi arkamızdan bıçakladı.” sözü tüm bu yaşananların sonucunda söylenmiş bir sözdür ki… Bir savaş uçağı nedeniyle Rusya, Türkiye’ye karşı bu kadar ambargo koymazdı.
Peki Rusya’nın ambargoları neler? Öncelikle sebze-meyve alımını durdurdu. Beyaz et alımını durdurdu. Türk öğrencilerine her türlü muameleyi yapmaya başladı. Bilim alanında Türkiye’de bulunan üniversiteler ile ilişkilerini kesti. Pasaportsuz ve vizesiz geçişleri kaldırdı. Türkiye plakalı tırları durdurdu. Polisler Türk vatandaşlarını yakaladı ve hücrelere koydu. Daha bilmediğimiz ve ortaya çıkacak bir sürü şeyleri yaptı ve yapıyor. Tüm bu ambargolar bu gizli silahın düşürülmesi ve ortaya çıkarılması nedeniyle olmuştur.
Fakat Türkiye bu haklı olayda başını dik tutmalı ve Rusya’nın ambargolarına karşılık gerekli diplomatik işlemleri yerine getirmelidir. Bu olayda Türkiye’nin dik duruşunu tebrik ediyorum.

Daha önceki Esnemek Bulaşıcı Mıdır? yazımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu