#Yapay Zekayapay

Yapay Zeka EnhanceNet-Pat

Yapay Zeka EnhanceNet-Pat ne mi? Fotoğraflarınızın kalitesiz olduğundan dert mi yanıyorsunuz. İşte size kalitesiz fotoğraflarınızı üstün kaliteli fotoğraf haline getiren AI’yi sunuyorum.

Yapay Zeka EnhanceNet-Pat

İnsanoğlu bilgisayarı keşfettikten sonra baya gelişmeye başladı. Bununla birlikte bilgisayar programları da gelişmeye başladı. Bilgisayar programları da artık kendi başına işlem yapabilen bir hale getirilmeye çalışılırken kalitesiz fotoğrafı düzelten EnhanceNet-Pat isimli yapay zeka programı karşımıza çıkıyor.
Dünya halklarının arasında Yapay Zekalar insanlara zarar verir mi? korkusu bulunmaktaydı. Bunu tam anlamıyla bertaraf eder nitelikteki EnhanceNet-Pat sadece kalitesiz fotoğraflarınızı alarak kaliteli bir hale getirmeye çalışmaktadır. Korkulanın aksine böyle bir özelliğinin olması kalitesiz fotoğraf çekimini bitireceğe benziyor.

Resmi büyütmek için tıklayın.
EnhanceNet-Pat isimli AI’nin temeli bir fotoğraf düzenleme algoritmasından ibaret.Temeli fotoğraf düzenleme algoritmasından ibaret olan yapay zeka Max Planck Institute yazılımcıları tarafından geliştirilmiştir. EnhanceNet-Pat sistemine atılan çok düşük çözünürlüklerdeki fotoğrafları en yüksek çözünürlüklü hale getiriyor. Sisteme atılan fotoğrafın pikselleri görülecek kadar kötü bile olsa bu fotoğrafı düzeltebiliyor ve kurtarabiliyor. Yine kalitesi üzerinde oynanmış olan fotoğrafları da eski haline getiriyor.
Düşük kalite fotoğrafları büyüterek fotoğrafı inceleyen ve fotoğrafın piksellerine bakan, fotoğraf algoritmasına sahip diğer AI’lerden daha başarılı olan bir sisteme sahip. EnhanceNet’e bakıldığında sisteminin gayet başarılı çalıştığı gözlerden kaçmıyor. Max Plank Institute’de görevli yazılımcıların yaptığı açıklama bu sistemin kendi kendisini geliştirdiğini ve kendi gerçekliğini tasarladığını belirttiler.

Geleceğe kapı açan EnhanceNet-Pat yapay zeka

AI sistemi kendisini geliştirmekte ve kendi gerçekliğini algoritmasında bulunan kodlar ile kurmaktadır. Sisteme bakıldığında makine öğrenme alt yapısı eski örnekleri inceleyerek kendini geliştiriyor. Daha önce yapmış olduğu işlemleri inceleyerek sürekli olarak kendi veritabanını geliştirmektedir. Bu sayede sistemi sürekli güncel ve gelişmiş olmaktadır. 

Resmi büyütmek için tıklayın.

Tüm bunların yanı sıra Max Plank Institute tarafından EnhanceNet geliştirilmeye devam ediliyor. AI sisteminin video düzenleme için de kullanılabileceği geliştiriciler tarafından ifade edildi. Çok eski kaliteli video görüntülerinin 4K görüntü çözünürlüğüne ait videoya dönüştürülmesi için de EnhanceNet’i geliştirdiklerinin altını çiziyorlar. Eğer söyledikleri gibi bu sistem eski videoları 4K’ya çevirebilirse Sinema sektöründe büyük bir yankı uyandıracağa benziyor.
Nitekim video düzenlemesi yapması halinde de muhakkak film yönetmenleri ve film şirketleri tarafından kullanılacak olan bir yapay zeka programı olacağa benziyor.
Daha önceki Blockchain Yazılımı programcıların öğrenme zamanı yazımız için tıklayınız.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu