#Yapay Zekagamegamergamesnetworkneural networkoyunprogramlamapythonrobotsinir ağlarıyapay

Yapay Zeka Oyunları – 6

Parça parça yayınlamakta olduğum Yapay Zeka Oyunları ‘nın 5. Makalesi ve örnek kodların sonuncusu olan bu makaleyi sizlerle paylaşıyorum. Yapay zeka,  yapay zeka oyun ve yapay zeka kodları ile ilgili makalelerini uzun olmaları nedeniyle sizlerle parça parça paylaştım. Umarım siz değerli okuyuculara faydalı olacaktır.

Yapay Zeka Oyunları’nda Yapay Zeka (AI) Kütüphanesi

Gelişmiş bir yapay zeka motoru geliştirmek, hem zamanı hem de deneyimli bir programcı ekibini gerektirir. Bir geliştirme stüdyosu, yapay bir istihbarat sistemi oluşturmak için yeterli insan kaynağını tahsis edemezse, birçoğu piyasada bulunan mevcut bir AI sistemini satın alma yoluna gidebilir. Burada, piyasadaki en popüler kütüphanelerden biri olan Renderware AI’ın yanı sıra yeni kütüphanelerden biri olan Renderware AI – AI.Implant’da mevcuttur. Renderware AI’ye göre daha ucuz bir alternatif olabilecek Renderware AI – AI.Implant ve Renderware AI hakkında ayrıntılı bir açıklama yapmak istiyorum.

Renderware AI

Renderware ticari, çok yönlü bir bilgisayar oyun motorudur. Renderware altyapısı birkaç modülden oluşur. Aralarında, bizim konumuz olan ve bizi ilgilendiren Renderware AI yapay zeka modülü bulunmaktadır.

Renderware modülü, tamamen Renderware altyapısına dayalı oyunlarda ve kendi veya diğer motorlarını kullanan oyunlarda, yalnızca gelişmiş bir yapay zeka sistemi için bir temel olarak Renderware AI’yı kullanmaya istekli olacak şekilde kullanılmak isteyen oyunlarda kullanılır.

Renderware AI kütüphanesi yapay zeka sistemleri katmanlı oluşturma felsefesini takip eder. Renderware AI, üç katmanı ayırt eder:

1- Durum analizinden sorumlu algılama katmanı öncelikle statik (ör. arazi) ve dinamik (düşman, asansörler vb.) çevrenin analizi için.
2- Algılama modülü tarafından sağlanan bilgilere dayanarak stratejik kararlar almaktan sorumlu karar katmanı. Saldırı, yol bulma, kaçış gibi düşük seviyeli eylemler eylem modülü tarafından yürütülür.
3- Eylem katmanı.

Kütüphanenin en önemli unsuru, dünyanın algısını temsil ediyor; oyunun AI tabanının daha da üst katmanları bu. Renderware AI’da, bu modül PathData (yol analizi sadece algılama modülünün işlevlerinden biri olduğu düşünülürken biraz yanıltıcı bir isim) olarak adlandırılır ve PathData Jeneratör adlı aracı kullanır. PathData modülü, oyun dünyasının özellikleri olan akış yöntemiyle topolojik özelliklerine göre başarıyla analiz edebilir ve AI modülü için çok büyük oyun haritaları için gerekli olan bilgiyi üretmeyi mümkün kılar. PathData, arazinin topolojisinin hem genel bir analizini hem de ünitenin en yakın çevresini analiz eder. Bundan sonra, analizin sonuçları, böyle bir ihtiyaç ortaya çıkarsa, daha elle işleme tabi tutulabilir.

Global analiz, topolojik özelliklerine bakarak harita üzerindeki ilginç yerlerin bilgilerini sağlar. Bu bilgi aşağıdakilerle ilgili verileri içerebilir: Haritadaki geniş alanların iyi görülebildiği yerler, bir kameranın yerleştirilebileceği yerler, görünümünün sahnesinin küçük bir unsuru tarafından örtülmemesi için iyi gizlenmiş konumların yerel analizi, duvarları, etrafında yürümek zorunda olduğumuz engelleri veya atladığı engelleri ve diğer yerel olarak önemli öğeleri tespit etmemize izin verebilir.

Renderware AI’nın bir başka önemli özelliği, geniş anlamıyla anlaşılan planlamanın ve birim hareketinin yürütülmesinin işlevinden sorumlu modüldür. Dünya analiz modülünün sağladığı verileri kullanarak, A noktasından B noktasına kadar en uygun yolu önceden A* algoritması tarafından kullanılan uygun bir grafik oluşturulur. Diğer özellikler, birim türüne bağlı yolları, yol yumuşatmayı önleme ünitenin yoluna giren dinamik nesneler, animasyon sistemi ile koordinasyon ve diğerleri, uygulamada son derece önemlidir.

Renderware AI, Sony Playstation’dan Nintendo veya XBox’a, Sony PlayStation 2’ye bile ve PC’lere kadar pek çok platformda kullanılabilir. Kütüphaneler her platform için optimize edilmiş ve inanılmaz derecede gelişmiş AI sistemleri yaratmayı mümkün kılmaktadır. Yapay zeka alanı için kendi çözümlerinin zaman alıcı bir gelişimine alternatif olarak oyun geliştiricileri tarafından düşünülmelidir.

Renderware AI – AI.Implant

2002’de Game Developers Konferansı’nda ilk defa gösterilen bu motor, bilgisayar oyun geliştiricileri arasındaki ilgi giderek büyümeye başlamıştır. Bu sistemin en önemli özellikleri yol planlamanın ileri, hiyerarşik algoritmalarını, ikili karar ağaçlarına dayanan bir karar modülünü ve sürümünü sağlayan kolay bir kullanıcı arayüzünü içermektedir. Buna ek olarak, büyük avantajlarından biri, grafiksel paketler halinde geliştirilme aşamasında olduğu gibi nesne kontrol davranışının verilerin sezgisel manipüle edilmesine olanak tanıyan 3DStudio Max ve Maya gibi programlarla yakın entegrasyon olmasıdır. AI.Implant paketinin diğer pek çok özelliği arasında, kalabalığın gerçekçi bir şekilde simüle edilmesini mümkün kılan gelişmiş bir grup davranış modülü de söz konusudur. AI.Implant, PC, GameCube, XBox ve Sony PlayStation mimarileri için çok yönlü bir pakettir.

Son olarak Şimdi Ne Oldu?

Yapay zeka çok geniş, aynı zamanda da bilgisayar biliminin büyüleyici bir parçası. Bu makalede, bilgisayar oyunlarının programlanmasında kullanılan bazı algoritmalara ve yapay zeka yöntemlerini siz okuyuculara tanıtmaya çalıştım. Bununla birlikte, bu makale gerçek bir bilgisayar oyun programcısının ustalaştırması gereken bilginin yalnızca küçük bir parçasıdır. Burada tartışılmayan en önemli hususlar şunlardır: genetik programlama, bulanık mantık, etki haritası yöntemi, sürü algoritmaları ve diğerleridir. Yapay Zeka ve Yapay Zeka Oyunlarıyla ilgili bir şeyler öğrenmek istiyorsanız bunlara aşina olmanızı tüm okuyuculara yürekten tavsiye ederim. Sonunda, bilgisayar oyunlarında yapay zeka alanındaki bilgilerini tek başlarına arttırmak isteyen herkes için yararlı olabilecek bu makalelerinde sonuna geldik.

Yapay Zeka ve Yapay Zeka Oyunları ile ilgili makaleler uzun olduğu için daha iyi ve daha sade anlamanız için yazmış olduğum bu sonuncu makaleyi sizlerle paylaştım. Bu konu ile ilgili daha fazla kaynak bulup paylaşacağım. Umarım yazdığım makaleler sizlere faydalı olacaktır.

Daha önceki Yapay Zeka Oyunları – 5. bölümü için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu