Yılmaz Köksal’ı Hatırlarımızla Yad Ediyoruz…


O 1960’ların 1970’lerin usta oyuncularından o tarihte aklı başında olan ve 1970’leri takip eden yıllarda bulunan herkes Yılmaz Köksal’ı çok iyi tanırdı. Bu usta oyuncu şimdi aramızda değil artık Hatıralamızla Yad Ediyoruz kendisini.


Yılmaz Köksal’ı Hatırlarımızla Yad Ediyoruz…

1960’ların ve 1970’lerin çoğu filmlerinde yan rollerde ve her zaman iyi rollerde bulunmuştu kendisi peki Yılmaz Köksal Kimdi? 

Köksal, 15.07.1939 yılında Kırşehir’de doğdu. İlk okulu Osmaniye’de bitirdikten sonra İstanbul’a geldi. Daha sonra Tophane Sanat Enstitüsünde okudu. Bir süre gemilerde çalıştı. Bu sayede Avrupa’yı dolaştı. İlk kez Tunç Başaran’ın sinemaya uyarladığı Orhan Kemal’in Murtaza eserindeki Dubara rolünü oynayarak sinemaya adımını atmış oldu. Uzun süre boyunca yan rollerde oynadıktan sonra, 1970 yılında Çetin İnanç’ın yönettiği Çeko filminde başrolde oynadı. Filmin başarıya ulaşması sonucunda halkın beğenisini kazandı. Macera filmlerinin aranan oyuncusu ve türk sinema tarihinin sevilen kişiliği oldu. 

Köksal bunların yanı sıra tüm rol aldığı filmler ve dizilerde iyi kişiliğe sahip rollerde yer aldı. Bunun sonucunda ben ve başka izleyicilerde iyi bir kişiliği olarak bilindi.  

Yılmaz bey Özden Köksal hanım ile evli olup iki tane çocukları vardır. 

Köksal 1965 yılından 2005 yılına kadar 182’den fazla sinema filminde oynamıştır. Bunun yanı sıra birçok film senaryosu da yazmıştır. Ayrıca bunun yanı sıra televizyon kanallarının artmasıyla dizilerde de roller aldı. Türk sinemasının değerli oyuncusu kanser hastalığına yakalanması sonucunda 22.10.2015 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.

Kendisine Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyorum. 

Daha önceki Navigasyon’a Ne Kadar Güvenmeliyiz? için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir