Makalemakaleler

BitBlinx Borsası (Kitlelerin Ritmi)

BitBlinx Borsası

| WEBSITE |

Türkiye piyasasında yeni yeni yer alan yurt dışı kökenli borsalar makale serisine BitBlinx Borsası (Kitlelerin Ritmi) başlığı ile ilk borsanın makalesi ile başlıyoruz. BitBlinx Borsası, Kitlelerin Ritmi ve Tam Yeri ve Tam Zamanı sloganlarıyla karşımıza çıkıyor.

BitBlinx

Yeni Başlayanlar İçin BitBlinx Borsası

Bitblinx, Kriptoya yeni başlayan ve kripto para ticareti konusunda bazı fikirler edinmiş olan meraklılar ve yatırımcılar için basit ve kullanımı kolay ideal bir borsadır. Yeni başlayanlar için büyük bir şans yaratan en iyi borsalar arasında BitBlinx borsası yerini almaya çalışmaktadır. Ayrıca piyasada yeni olan borsalar arasında mükemmel borsayı bulmak yürümek kadar kolay olmadığını da unutmayalım.

BitBlinx borsasını bulana kadar da yeni borsalarda işlem yapmanın zor olduğunu ve güvenli olmadığını düşünüyordum. Kripto ticareti yapabileceğiniz çok fazla borsa var. Bunu hepimiz biliyoruz. O kadar çok ki, bizim için en doğru olanı bulmak zor. BitBlinx basit ve kullanım kolaylığı ile bizlere kripto para alım satım işlemlerinin zor olmadığını gösteriyor.

Bu yazı sizlere, sadece bir Kripto Borsası seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçları vermekle kalmayacak, aynı zamanda bu sektördeki risklerinde hedefiniz olduğunu sizlere hatırlatacaktır.

Exchange

Kripto Para borsası nedir ve nasıl çalışır?

Nasıl bir markete gidip döviz, altın ve hisse senedi gibi finansal varlıkları alamayacağınız gibi, bir alışveriş merkezine gidip kripto para alamazsınız. Kripto paraların satıcıların satabildiği ve alıcıların alabildiği özel olarak tasarlanmış Kripto Borsaları denilen özelleştirilmiş çevrim içi pazar yerleri vardır. Bu borsalar müşterilerinin kripto para birimleri veya dijital varlık ticareti yapmalarını sağlayan dijital platformlardır.

Bir Kripto Borsası seçerken göz önünde bulundurulması gereken dokuz faktör:

Piyasadaki en iyi kripto borsasını seçerken dikkate alınması gereken en önemli faktörler nelerdir? BitBlinx en iyi kripto borsası mı? Okumaya devam edin…

1- Tanıma ve Uyumluluk olup olmadığını inceleyin.

Kripto para borsaları genellikle düzenlemeye tabi değildir ve çalışmaları için Devlet onayı gerekmez, ancak bir düzenleyici makam bir kripto borsasının faaliyetlerini kaydettirdiyse, yönetimin su istimali riskini en aza indirir. Örneğin BitBlinx Borsası, düzenlenmiş ve denetlenmiş bir Kripto borsasıdır.

Bir borsa lisansı verilmeden önce borsa denetlenir ve yöneticilerin borsa üzerinde çalışmaya uygun olduklarından emin olmak için bir arka plan kontrolü yapılır.

Dolayısıyla, eğer bir Borsa bu testi geçerse ve bazı hükümet onayları alırsa, direktörlerin müşterilerinin yatırımlarını korumak için en yüksek standartları korumaktan sorumlu tutulduğuna dair güven vardır. Böyle bir borsada kripto paralarınızın güvenliği sağlanmış olacaktır. Eğer bir kripto parasını devlet tanıyorsa kripto paranız o borsada güvende sayıldığından borsada tutmaktan çekinmezsiniz.

2- Coğrafi Sınırlamaları Unutmayın.

İnternet ücretsiz olsa bile, yeryüzündeki herkes tarafından açıkça erişilebilir olsa da, tüm borsaların yasal olarak her ülkede hizmet vermesine izin verilmez. Uyruğunuza veya ikamet ettiğiniz yere bağlı olarak, bazı borsalar tarafından işlevlerine erişiminiz kısıtlanabilir veya yasaklanabilir. Hizmetlerine erişebileceğiniz  en iyi kripto borsasını seçin. BitBlinx borsası Türkiye için coğrafi sınırlama yapmamaktadır. Yasaklı olan veya işlem yapamayan ülkeler listesinde Türkiye bulunmamaktadır.

3- Güvenlik önlemlerini daima aklınızda bulundurun.

Borsa tarafından uygulanan güvenlik prosedürlerinin türü ve seviyesi, yatırımınızın güvenli olmasını sağlamak için önemlidir. En iyi kripto borsası verilerinizi, işlemlerinizi ve cüzdanınızı güvende tutacak veya en azından her koşulda bunları sağlamak için çaba gösterecektir.  İyi bir borsasında aranacak en temel güvenlik önlemleri şunlardır:

  • KYC / AML kontrolleri: kripto borsalarında yetkisiz erişimi ve kara para aklamayı önlemek için gereklidir.
  • İki faktörlü (2FA) kimlik doğrulama: bir saldırganın hesabınıza erişme olasılığını azaltmak için vardır.
  • Borsanın SSL Sertifikası: Borsa özgün ve temel güvenlik standartlarını uygulayan web sitelerine verilen bir güven belgesine sahip olmalıdır.
  • Soğuk Depolama: Bir saldırganın (hackerın) borsadan para çalma olasılığını azaltır.

Zor kazanılmış yatırımınız söz konusu olduğunda, borsanın güvenliği  her zaman çok önemlidir. Güvenli olmayan borsanın hiçbir şansı yoktur. Bu nedenle güvenliğini ciddiye alan bir kripto para borsası seçin.

BitBlinx borsası yukarıda saydığımız tüm güvenlik önlemlerini bünyesinde barındırmaktadır.

4- Desteklenen İşlem Çiftleri neden önemlidir?

Kripto dünyasında yeniyseniz, bir borsa için BTC/USD gibi kripto para değişimlerine  sahip olmamayı alışılmadık bulabilirsiniz. Bunun nedeni, çoğu kripto borsalarının kripto para birimlerini farklı başka kripto para birimlerine eşleştirmesidir.

Kâr elde etmek için en iyi Kripto Borsasını ararken, sadece birçok ticaret çiftine sahip bir borsa aramayın. Bunun yerine en karlı işlem çiftlerine sahip olanı arayın. Borsa tarafından listelenen coin sayısı değil, kalite ile ilgilidir. Kripto piyasasında en iyi ve en karlı döviz çiftleri Bitcoin, Ethereum gibi yüksek hacimli ve son derece hızlı kripto para birimleridir. Bunun yanı sıra USDT ve EURS gibi bazı istikrarlı paralar ile eşleştirilen para birimleridir.

Bitcoin ve Ethereum çoğu kripto para biriminin eşleştirildiği en çok tercih edilen değişim para birimleridir. Bunun nedeni Bitcoin veya Ethereumunuz varsa, başka bir kripto para birimiyle ticaret yapmak veya işlem yapmak zor değildir. BitBlinx borsası BTC, ETH gibi başlıca para birimleri ile değişim yapmasına olanak sağladığı gibi USDT ve EURS gibi stabil coinler ile de değişim yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

5- Borsanın aldığı ücretlerine ne kadar olduğunu unutmayın.

Kimse fazla ücret ödemeyi sevmez. Bir borsada yapacağınız her işlem için ne kadar ödeyeceğinizi önceden bilmeniz çok önemlidir. Aksi takdirde yatırımınız her yaptığınız işlemde düşmeye ve Kripto Para Borsasında yaptığınız işlemlerden kesilmeye devam edecektir.

Bir Borsa’nın yaptığınız veya yapacağınız işlemlerden düştüğü üç tür ücret vardır: Para Yatırma (Deposit), işlem (Transaction) ve para çekme (Withdraw) ücretleri.

  • Para yatırma ücretleri: Bu ücretlendirme hesabınıza her para yatırdığınızda düşülür.
  • Para çekme ücretleri: Bu ücretlendirme hesabınızdan her farklı işlemde para çektiğinizde düşülür.
  • İşlem ücretleri: Bu ücretlendirme platformda yaptığınız her işlem için yüzde olarak düşülebilir. Genellikle % 0.1 ila % 0.25 arasında değişir. Global Kripto Borsa sektöründe ortalama % 0,25 civarında olsa da, bazı borsalar işlem ücretini iki kategoriye ayırır. Yani Marker ve Taker ücretleri gibi.

En iyi kripto borsası:

1- Düşük ücretlere sahiptir. Borsanın bir kripto para biriminden aldığı ücretler ne kadar küçük olursa, o borsa kullanılırken zor kazanılan paranız o kadar az düşecektir.

2- Ücretleri hakkında şeffaftır. Bir borsa işlem ücretlerinin düşük olduğunu iddia edebilir. Ancak diğer tüm kesintileri açıklayacak kadar açık değilse,  topladığı Borsa’nın topladığı düşük işlem ücretlerini telafi etmenin bir yolu olarak gizli ücretler alabilir.

Kripto paralardan büyük karlar elde etmek istiyorsanız, daha az ücret isteyen borsalara girerek başlayın. Düzenli bakım ücretleri, büyük para çekme ve depozito ücretleri, büyük marjlar, haksız marj devir ücretleri veya hesap doğrulama ve yönetim ücretleri isteyen borsalardan uzak durun.

BitBlinx borsası para yatırma işlemleri için ücret almamaktadır. Bunun yanı sıra diğer işlemler ile ilgili ise açık bir şekilde nelerden ücret aldığını belirtmektedir. Bitblinx borsası ücret listesini görmek için tıklayın.

6- Para Yatırma Yöntemleri nelerdir?

Bir borsaya katılmadan önce herhangi bir Bitcoininiz veya Ethereumunuz yoksa önce Türk Lirasını Bitcoin’e  veya Ethereum’a dönüştürmenin yollarını bulmak çok önemlidir. Bunun nedeni ise Kripto  borsalarının çoğunun Türk Lirasını kabul etmemesinden kaynaklıdır.

Türk Lirası ödemelerini kabul eden birkaç borsada değişen işlem zaman dilimleri vardır. Bazıları Türk Lirası ödemesini anında gerçekleştirirken, bazılarının banka havalelerini işlemek günler hatta haftalar alır. Bu tür gecikmeler zaman zaman kripto değişiminde doğru zamanda kendilerini sunan ticaret fırsatlarını kaçırmanıza neden olabilir. BitBlinx borsası Türkiye pazarında yenilikçi olmaya çalışmaktadır.

7- En İyi Kripto Borsası kullanımı kolay olandır.

Bazı borsalarda gezinmesi ve çalıştırılması zor olan karmaşık sistemler ve düzenlere sahiptir. Eğer kripto ticaretinde yeniyseniz,  ticareti öğrenmek yerine platformu öğrenmek için daha fazla zaman harcadığınızı görebilirsiniz.

En iyi kripto borsası:

1- Başlangıç dostu olan: Borsanın arayüzü sezgiseldir ve müşteri desteğine sık sık başvurmak zorunda kalmadan hem acemi hem de deneyimli yatırımcılar tarafından kolayca gezilebilir. Hesap kurulumu ve doğrulama işlemi mümkün olduğunca sorunsuz ve stressiz olmalıdır.

2- Kullanıcı dostu olan: Borsa sisteminin bir işlevi yürütmesi veya işlemesi dakikalar alırsa veya para yatırma veya çekme gibi bir işlemi yavaşlatırsa bu borsanın güvenilir olmadığındandır. Kripto piyasaları çok oynaktır ve bir ticaretin yürütülmesinde ikinci bir gecikme olursa bizler için bir kayıpla sonuçlanabilir. Ancak etkili bir alıcı-satıcı eşleştirme sistemi, işlevleri anında gerçekleştirerek alıcı ve satıcılar için daha hızlı kar sağlar. En iyi borsalar en iyi kullanıcı deneyimleri veren borsalardır.

Bitblinx bu amaç doğrultusunda kullanıcısına hem başlangıç dostu hem kullanıcı dostu olarak kolay kullanım ve basit işlem yapma imkanı sunmaktadır.

8- Müşteri Desteği sunabilmek

Kripto para ticareti yaparken zamanınız değerlidir. İşleminiz sırasında sorunlar ortaya çıktığında, müşteri desteğinin çözülmesini beklemek için uzun saatler harcamak istemezsiniz. En iyi kripto borsası mükemmel ve duyarlı bir Müşteri Destek hizmetine sahip olmalıdır. Sorunlarınıza her zaman zamanında yanıt vermesi gerekir. Bu şekilde, zaman ve enerjinizin çoğu sorun gidermekten ziyade ticarete adanmış olacaktır.

Destek hizmetine ulaşılabilen ve her zaman sorularınızı tolere edebilen, ayrıca daha karmaşık sorularınıza da yanıt verebilecek bir Borsa bulun. BitBlinx 3 dakikadan daha kısa sürede cevap vermektedir. Tabiki çalışma saatleri içinde, bu da takdir edilmesi gereken bir durumdur.

BitBlinx borsası sohbet botlarıyla ayrıca genel ve SSS soruları için hazır cevaplar sunar. Sadece en iyi kripto borsası bu tür yararlı hizmetler sunduğunu belirtmeliyim.

9- Hareket halindeyken borsaya ulaşmak için Android ve IOS uygulamaları olmalıdır.

En iyi kripto borsası en iyisini sunandır. BitBlinx APP herhangi bir yatırımcının kullanabileceği yeni bir uygulamadır. Bu bazı kullanıcıların diğer kripto borsalarında yaşadığı zaman ve yer kısıtlamaları olmadan, bulunduğunuz her yerde ticaret yapmayı kolaylaştırır. İşlem yapmak için Kripto Borsası seçerken dikkate alınması gereken yukarıdaki dokuz faktörün ışığında, Bitblinx Borsasına katıldık ve işte burada BitBlinx ile ilgili yukarıda saydıklarımıza ulaştık.

BitBlinx Borsası Nedir?

BitBlinx Borsası 2019 yılında kurulan bir Kripto Para ticaret platformudur. Estonya’da (şirket kayıt numarası 14753654) resmi, denetlenmiş ve düzenlenmiş bir borsa olarak kayıtlıdır.

Bitblinx Borsası hangi ülkeleri destekliyor?

Bu ülkelerin hiçbirinde ikamet etmiyorsanız, Bitblinx Borsasında Kripto Para satın almak ve satmak için uygun olmadığınızı unutmayın.

Başta ülkemiz Türkiye olmak üzere Afganistan, Cezayir, Bangladeş, Bolivya, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore), Ekvador, Etiyopya, İzlanda, İran, Kırgızistan, Makedonya, Fas, Nepal, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, Sırbistan, Sri Lanka, Suriye, Trinidad ve Tobago, Tunus ve ABD, Vanuatu, Vietnam, Yemen, Japonya gibi ülkelerde BitBlinx borsasında işlem yapabilirsiniz.  Yurtdışında bulunan bu ülkeler haricindeki vatandaşlarımız bu hususu unutmayın.

BitBlinx Borsasını kullanmak güvenli midir?

Bitblinx’in uyguladığı bazı güvenlik önlemleri BitBlinx’in en iyi kripto borsası olduğunun kanıtıdır. Bunlar nelerdir:

Müşterilerin fonlarına daha iyi koruma sağlamak için BitBlinx, müşterilerinin varlıklarının % 90’ını çoklu imza soğuk cüzdanlarında depolar, böylece sonuçta herhangi bir çevrimiçi saldırıdan izole edilebilirler.

Kullanıcı hesapları ayrıca karmaşık parola gereksinimleri, zorunlu 2FA ve normalden farklı IP’den yapılan giriş denemeleriyle ilgili para çekme ve uyarılar için gereken e-posta onaylarıyla korunur.

BitBlinx borsası gelişmiş SSL standartları ve içinde bulunan Cloudflare güvenlik özellikleri ile güvence altına alınmıştır.

BitBlinx, güvenlik endüstrisinin en iyi uygulamalarıyla uyumlu olan bu ve daha fazla güvenlik önlemini koruduğu sürece borsayı kullanmak her zaman güvenli bir borsa olmasını sağlayacaktır.

BitBlinx hangi ticaret çiftlerini sunuyor?

Ethereum Çiftleri : HOX/ETH, STDEX/ETH, HTX/ETH, XLM/ETH, XRP/ETH, HEX/ETH, GTX/ETH, OPA/ETH, BNG/ETH, LTC/ETH, DASH/ETH, AGN/ETH, FAIL/ETH

Bitcoin Çifteleri : STDEX/BTC, GTPLUS/BTC, XLM/BTC, XRP/BTC, HEX/BTC, GTFTA/BTC, BTG/BTC, TRX/BTC, LTC/BTC, BSV/BTC, DASH/BTC, ETH/BTC, BCH/BTC

USDT Çiftleri : TOU/USDT, ETH/USDT, BTC/USDT

EURS Çiftleri : BTC/EURS, ETH/EURS

GTPLUS Çiftleri : GTFTA/GTPLUS

BitBlinx borsasında trade ve işlem yapmak için tıklayın.

BitBlinx ne kadar ücret (fee) alıyor?

BitBlinx borsası, borsaya coin yatırılması veya çekilmesinden ücret almaz. Borsa, bir yapıcı/alıcı modeli kullanır ve yapılan her işlem için bir ücret alır.

Yapıcı ve alıcı ücreti, trader’ın aylık işlem hacmine ve işlem yaptıkları kripto para biriminin türüne bağlıdır, ancak Maker ücreti% 0.012 ila %0.02 arasında değişirken, Taker ücreti %0.02 ila %0.05 arasında değişir. BitBlinx Borsasının Ücretlerinin ayrıntılı bir dökümü için tıklayın.

BitBlinx hangi ödeme yöntemlerini kullanıyor?

Şu anda BitBlinx borsasında deposit, withdraw ve borsa işlemleri yapılabiliyor. HOX, BTC, ETH, STDEX, HTX, XLM, XRP, HEX, GTX, OPA, BNG, LTC, DASH, AGN, FAIL, GTPLUS, GTFTA, BTG, TRX, TOU, USDT ve EURS kripto para birimleri borsaya gönderilebiliyor, çekilebiliyor ve işlem yapılabiliyor. Ayrıca borsa, Advcash ve banka havaleleri yoluyla kripto para alım, satım ve para çekme işlemleri bulunmaktadır.

BitBlinx’i kullanmak nasıl bir şey?

Borsanın sade olması yeni başlayan kullanıcıların ve eski kullanıcıların gezinmesini ve alım-satım işlemleri yapabilmesini kolaylaştırmış. Borsanın kullanışı ve işlemlerinizi gerçekleştirmek 3 adım atmak kadar kolaydır.

BitBlinix Borsasına bir hesap oluşturmak:

1- Web sitesinin sağ üst kısmındaki “Kaydol” u seçin ve email adresinizi girin ve bir şifre belirleyin ve yazın.

2- “Tüm şartları kabul ediyorum” kutusunu ve “reCaptcha” kutusunu işaretleyin ve ardından “Hesap oluştur” sekmesini tıklayın.

3- Emailinize gönderilen bir doğrulama gelecek, email adresinizi açın, etkinleştirmeyi tıklayın. Artık BitBlinx borsasına kayıt oldunuz işlem yapmak için hazırsınız.

BitBlinx borsasına kayıt olmak işte bu kadar basittir. Bu nedenle BitBlinx borsasına para yatırma, çekme veya satın alma ya da sipariş verme de oldukça basittir. Bununla ilgili daha fazla bilgi almak için Bitblinx Borsasısnı ziyaret edin.

BitBlinx Borsasının Android ve IOS’taki kullanıcılarının hareket halindeyken borsada daha kolay gezinebilecekleri Mobil Uygulamalarını bulunmaktadır.

Android için tıklayın.

IOS için tıklayın.

BitBlinx Borsası Müşteri desteği ne kadar aktif?

Yeni piyasaya gelen borsalarda ilk aklımıza Müşteri desteği ve cevaplarını bulabilir miyiz? Yada sorun yaşadığımızda ne yapabiliriz gibi başlıca büyük sorular akla gelmektedir. Yeni bir borsayı ilk kez ziyaret ettiğinizde hissettiğiniz doğal olarak sektördeki yeni bir borsa olduğu için sorularınızın yanıtlanması gerekecektir. Belki başka yeni borsalarda bu durum biraz zaman alacaktır. Bitblinx borsasının müşteri desteğine borsada bulunan Canlı Sohbet yoluyla ulaşılabilir ve sorulara cevap verme konusunda şaşırtıcı derecede hızlı olduklarını göreceksiniz. Bununla ilgili ben her gün destek ekibiyle görüştüğümü belirtmem gerekir. Çünkü BitBlinx‘de işlem gören coinlerin satışını ve alışını yapıyorum. Yaşadığım sorunlarda en fazla 3 dakika içinde çözüm bulduklarını belirtmeliyim. Ayrıca, müşterinin sorunlarını Facebook Messenger aracılığıyla ele alma konusunda da çok aktifler. Bu iki yöntemden müşteri desteğine ulaşamadığınız takdirde borsada bulunan bilgi bankasındaki SSS bölümüne bakarsanız ancak aradığınızı bulamazsanız en son işlem olarak bir müşteri destek bileti açıp gönderebilirsiniz. Nitekim çalışma saatleri yani gece 12’den sonra yazmadığınız sürece gece 12’ye kadar cevap veren bir müşteri desteği bulunmaktadır.

Borsanın Değerlendirme Puanı

Yapılan Rating Score göre BitBlinx Borsası 10 üzerinden 8.5 puan almıştır. Fakat bana göre değerlendirme puanı 10 üzerinden 10’dur. Nedeni ise yukarıda açıkça belirttiğim gibidir. Her borsa, yatırımcının neyi başarmak istediğine bağlı olarak avantaj ve dezavantajlarına sahiptir. Ancak, riskleri ve kayıpları en aza indirirken kar elde etmek nihai hedefinizdir. BitBlinx Borsası, hemen işlem yapmaya başlamanız gereken en iyi kripto para borsalarından biridir.

Borsaya gitmek için https://bitblinx.com/ ve borsada işlem yapmak için https://trade.bitblinx.com/ linklerine tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu