Genel

Blockchain Yazılımı programcıların öğrenme zamanı

Blockchain Yazılımı programcıların öğrenme zamanı artık geldi. Daha önce blockchain ve kripto para birimleri ile ilgili makaleler yazmıştım. Şimdi ki makalem blockchain yazılımı ile program yazmak.

Blockchain Yazılımı programcıların öğrenme zamanı

Bende programcı ve yazılımcı arkadaşlar gibi kendi çapımda programlama öğrendim ve hala öğrenmeye devam ediyorum. Hobi olarak ve amatörce başladığım bu işte kendi çapımda yaptığım küçük programlar var. Bunun yanı sıra kendimi nasıl geliştirebilirim onu düşündüm.

Yazılım işini profesyonel olarak yapanlar her zaman şirketlerden iş teklifi alıyorlar. Şimdi gündemdeki konu blockchain yazılım. Blockchain dünyasından yazılımcılara büyük iş düşeceğe benziyor. Fakat yazılımcıların olmasına rağmen ne yazık ki bu konuyla ilgili bilgisi olan hiç yazılımcımız yok. Hal böyle olunca durum çok fenaya benziyor.

Çıktığından beri tüm bilinir eski servislerini yerini BC tabanlı yeni nesil servisler almaya başlayacak. Bu konu ile ilgili daha fazla makale yazacağım. Ayrıca bu konu hakkında daha önceki yazdığım yazı için tıklayın.


Blockchain yazılıma giriş yapmak

İlerleyen yıllarda dijital tüm servislerin yerini blockchain teknolojisi almaya başlayacak. Bu da yazılım sektöründe yeni bir alanın oluşmasına yol açacak. Çünkü yakında BC tabanlı yeni servisler çıkmaya başlayacak. Bu altyapıya sahip yeni servisler çıkmaya başladığında tüm dünya genelinde artık Node’lar ile çalışan yeni internet ortaya çıkacağa benziyor.
Makale konumuz yazılım hızla gelişmeye çalışırken, blockchain altyapısına sahip yazılımcıların sayısı Amerika da bile çok azken Türkiye de hiç olmaması da şaşılacak bir durum değil. BC ve kripto para birimleri ile ilgili daha önceden de makale yazdım. Çok fazla araştırma yaptım. Şunu belirtmek istiyorum ki bahsi geçen yazılım konusunda  bir adım atanlar muhakkak kazançlı olacaktır.
Ayrıca bu konudaki yazılımcıların Coinbase ile 70’ten farklı pozisyonda iş imkanı bulması mümkün. İleride ülkemizde de firmalar arasında yazılımcıların özellikleri arasında istenebilecek özelliklerden birisi olacağa benziyor. Yazılımcılar için bu iş ile ilgili HackerRank tarafından bir test yayınlandı. Bu test için tıklayınız.
Bu konuya meraklı olan arkadaşlara örnek olarak henüz kimse tarafından bilinmeyen Microsoft Azure’nin Blockchain konulu yazısını incelemesini tavsiye ediyorum. Makalemizin konusu yazılımla son zamanlarda Türkiye’de bulunan bazı kurumların ilgilendiği biliniyor. Henüz bilmeyenler için Tierion, 0x Project, IPFS gibi blockchain altyapısına sahip platformlara bakmanızı tavsiye ederim. Bu altyapılar biraz bu konuda fikir sahibi olmanızı sağlar. İncelemenizi sizlerin gelişimi için öneriyorum.

Microsoft’da BC yazılımında boş durmuyor. Yatırımlarını bu alana da yapıyor. Microsoft’un bu yatırımları sayesinde şirketin BC yazılıma adapte olamamasının önüne geçiliyor. Makalemize konu olan yazılıma ileride daha da geliştiği zaman söz konusu yazılıma yabancı kalmak istemiyorlar.

Bu yazılım aslında o kadar zor değil.

Blockchain yazılım aslına bakarsanız o kadar zor değil. Bu konu ile ilgili biraz araştırma yapanlar yazılımı yapmanın o kadar zor olmadığını anlıyorlar. Burada önemli olan konunun mantığını kavrayabilmek.
Bahsi geçen yazılım bazı kişilere  göre şuan çok erken fakat bana ve benim gibi düşünenlere göre ise çok geç sayılabilir. Blockchain ile ilgili bir sürü araştırma yapan birisi olarak bu yazılımın gelecekte daha yaygın olacağını düşünüyorum. Bu yazılım geliştiricilerin yabancı kaynağın yanı sıra türkçe kaynağı hiç bulamayacağı veya zor bulacağı aşikar gibi görünüyor.
Kısacası bu yazılım geleceğin yazılımı olacaktır diyebilirim. Bu yazılım ile ilgilenen siz değerli okuyucularımdan varsa bizlerle kaynak ve kaynak kodları paylaşmasını rica ediyorum. Hem ülkemizde tüm yazılımcı vatandaşlar faydalanmış olacaktır.
Daha önceki Uzaylı Üssü Tire yazımı için tıklayınız.

3 Yorum

  1. Değerli okuyucumuz bu konu hakkında yabancı tüm kaynakları inceliyorum. Bulduğum takdirde yeniden bu konu ile ilgili yazımızı paylaşacağım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu