#Yapay Zeka

Cube Chain Yapay Zeka (AI) ve P2P İşlemleri Sohbet Platformu

Cube Chain Yapay Zeka (AI) ve P2P İşlemleri Sohbet Platformu başlıklı bu yazımda sizlere BlockChain’de Yapay Zeka (AI) ve P2P İşlemleri Sohbet Platformu olan Cube Chain Projesinden bahsedeceğim.

Cube Chain Yapay Zeka (AI) ve P2P İşlemleri Sohbet Platformu

Günümüzde gelişmekte olan teknolojilerin yanı sıra Blockchain sistemi de gelişmektedir. Hayatımıza artık yapay zeka sistemi girmeye başlamakta ve hatta yapay zeka uygulaması olarak bazı uygulamalar çıkmaya başlamaktadır. Buna en yakın örnek ise Google I/O’sunu gösterebiliriz.


Yapay zekanın hayatımızın her alanında bulunan sistematiği yeniden dizayn edeceği görülüyor. Bunun yanı sıra insanlar artık internet üzerinden her aradığı bilgiyi ve belgeyi bulabilmeye başladı. Teknoloji her geçen gün hızla ilerlemektedir. Bu hızlı ilerlemeye ise Blockchain’de katılmıştır.
Blockchain hayatımızın her alanına yavaş yavaş girmeye başlamıştır. Bunun yanı sıra blockchain ile birlikte ortaya çıkan kripto paralar ise ekonominin her alanında yer almaya başlamıştır. Bununla birlikte kripto paralar yatırım aracı haline de gelmiştir. Bu durum karşısında her alanda programlar, uygulamalar, yazılımlar, nesnelerin interneti ve yapay zeka (AI) gibi sistemler ortaya çıkarak hayatımızın her alanında görmeye başladık.

Cube Chain’in blok zinciri, blockchainin zayıflığının üstesinden gelmek için geliştirilmiştir. Cube Chain blok zinciri sadece bir bloğu diğerine bağlamakla kalmamaktadır. Ayrıca 27 bloğu birleştirmekte ve bunları tek bir küp haline getirmektedir.

Kısaca değinmek gerekirse Cube Chain her alanda karşımıza çıkan kaliteli ve güzel programları, uygulamaları, yazılımları, nesnelerin internetini ve yapay zeka (AI) gibi sistemlerin içerik oluşturucu tarafından Cube Chain platformuna yükleyerek bir alıcı bulmasını sağlayan ve bu alıcı ile arasında satıcının olmadığı bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

Cube Chain’in CubeChat’i kullanan kişiler ürünün alımından satımına kadar alım satım işlemlerinden bir aracı olmadan ve ürünün rastgele bir fiyatlandırması olmadan kendi aralarında güvenli bir şekilde alım satım işlemlerini gerçekleştirebilecekleri bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

Açıkçası alım satım işlemlerini aracıları ortadan kaldırarak P2P sistemini Blockchain teknolojisiyle buluşturmaktadır. Bu sayede alım satım işlemi yapan kullanıcılar yapılan işlem sonrasında aracı dahi olmasa da blockchain teknolojisinin güvencesi ve güvenilirliği sayesinde gerçekleştirdikleri işlemler garanti altına alınmış olacaktır. Bir nevi sigorta gibi düşünülebilir.

CubeChat üzerinden yapılan işlemlerin hepsi CubeChat ortamında gösterilmektedir. Özetle anlatmak gerekirse Cube Chain projesi içeriklerin kaybolmasını önlemek için ve içeriklerin hak ettiği değeri bulması için tasarlanmış olan bir projedir.

CubeON ise Cube Chain’in açık kaynaklı ağıdır. CubeON dördüncü nesil Cube zincirine dayanan bir blockchain platformudur. CubeON ağından Peer To Peer yani başka bir deyişle bireyden bireye yada uçtan uca bildirim anlamına gelen P2P sistemi bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde üçüncü bir kişiye gerek kalmaksızın iki bilgisayarın direk iletişim kurmasıyla birlikte işlemler gerçekleşmektedir. Blockchain’in gelişimi ile birlikte kişiden kişiye entegrasyon çok fazla öneme sahiptir. CubeON ise bunu sağlamaktadır.

Güzel bir içeriği oluşturmak ve bunun karşılığında oluşturulan içeriğin değer kazanması tabi ki içerik oluşturucuyu daha çok heyecanlandırmaktadır. Güzel bir içeriğin değerini bulamaması halinde ise içerik oluşturucu için can sıkıcı bir hal olacağı kaçınılmazdır. İşte tam burada CubeON platformu karşımıza çıkıyor. Kullanılan sistemlerin aksine güzel içeriklerin kaybolup gitmesini önleyerek içerik oluşturuculara içeriğin değerini vermeyi hedeflemektedir. Bununla birlikte kaliteli içeriklerin bulunduğu blockchain destekli bir platformu hedeflemektedirler.

CubeON dördüncü nesil Cube zincirine dayanan bir blockchain platformu ortaya koymuştur. Bu platformdaki kullanıcıların içerikleri token ile ödüllendirilecektir. Tüm işlemler saydam ve hassas bir şekilde yürütülecektir. Platformda yaratılan içerikler sistem tarafından desteklenecektir. Yani üyeler içeriklere puan vererek içerik oluşturucuya token kazandıracaklardır. Kaliteli içeriklere puanlamalar verildiği sürece kullanıcılara destek sağlanmış olacaktır.

Cube Chain içinde platformunun içinde bulunan CubeON platformu kullanıcıların fikirlerini belirttikleri kaliteli ve sağlam içeriklerin bulunduğu bir paylaşım platformudur. Burada kullanıcılar yukarıda da bahsettiğim gibi tokenler ile ödüllendirilmektedir.

Cube Chain platformu güvenilir P2P işlemlerini sağlayabilmek için Cube Chain wallet ve QUB sembollü Cube Chain tokenı kullanmaktadır. Bu platformda içerik oluşturucular kendi içeriklerini tanıtmak ve aracısız, doğrudan satmak için canlı yayın veya tanıtım ve haber işlevlerini sayesinde içeriklerini pazarlayabilmektedirler. Burada alınacak olan hizmet ise Cube Chain tarafından onaylanmış bir gönderim servisini kullanarak güvenli ve hızlı bir şekilde satıcıdan alıcıya teslim edilmektedir.

Bu projenin başka bir hizmet alanı ise iletişim yani haberleşme alanıdır. Örnek vermek gerekirse Çağrı merkezlerinde kullanılan teknoloji yerine blockchain tabanlı yapay zekayla çalışacak ChatBot projede yer alacaktır. Bu ChatBot ile birlikte Çağrı Merkezlerinde 7 gün 24 saat hizmet verilebilecektir. Bu durum ise çağrı merkezleriyle işlemlerimizi kısa bir sürede halletmemizi sağlayacaktır. Ayrıca Cube Chain tokeninin madencilik yöntemi ise şu şekilde çalışmaktadır. Cube Chain madenciliğinde POW’a katılan her düğüm için token ödemesi yapılmaktadır. Ancak POW çok fazla enerji tüketimine yol açtığından POW’un aşırı enerji tüketimi ve aşırı ısınma sorununu çözmek için POH ( yani POW + POS hibriti) yöntemi kullanmaktadır.

Cube Chain Token


Tokenin Simgesi QUB’dur. 50 yıl içinde toplam 12 Milyar QUB piyasaya sürülecektir.  1 ETH tam 8000 QUB etmektedir. Toplam 12 milyar QUB üretilebilecek, 180 saniyede cube üretim döngüsü olacak. SHA-256 algoritmasına sahip olan QUB tokeni saniyede 100 işlem hızına sahiptir.


Cube Chain Resmi Web sitesi: http://cubechain.info
Cube Chain Resmi Twitter: https://www.twitter.com/cube_chain
Cube Chain Resmi Facebook: https://www.facebook.com/cubechain 
Cube Chain Resmi Bounty Kampanyası : https://bountyhive.io/r/SkyLords

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu