#Yapay Zeka

Dünya’da bir ilk! Yapay Zeka Bakanı

Dünya’da bir ilk! Yapay Zeka Bakanı kim oldu? Günümüzde gelişmekte olan teknolojilerin başında gelen Yapay Zeka teknolojisi için hangi ülke bu alanda teknoloji bakanı görevlendirdi?

Dünya’da bir ilk! Yapay Zeka Bakanı

BAE yani Birleşik Arap Emirlikleri daha önceden Birleşik Arap Emirliklerinin gelecekten sorumlu direktörü olarak görev yapan Omar Bin Sultan Al Olama’yı geleceğin teknolojisi olan Yapay Zeka Bakanı olarak göreve atadı. 


Çağımızın en önemli teknoloji alanlarından olan Yapay Zeka bilgisayar programının yanı sıra robotlara ve hatta evimize dahi entegre edilebiliyor. Bunlar bildiğimiz şeylerdi. Fakat dünya da bir ilk gerçekleşmiş oldu. İlk kez bir ülke bu teknoloji alanı için bakan görevlendirdi.
Birleşik Arap Emirlikleri yapay zekadan sorumlu olacak bakan için kabinede görüşme yapılmıştı. Kabinenin görüşmesinden sonra BAE Devlet Başbakanı , Başbakan Yardımcısı ve Dubai Emirinin Twitter üzerinden yaptığı açıklama da BAE’nin ilk yapay zeka bakanı 27 yaşında olan Omar Bin Sultan Al Olama olduğunu paylaşmışlardı.
Birleşik Arap Emirliklerinin gelecekten sorumlu direktörü olarak görev yapan Omar Bin Sultan’ın Yapay Zeka Bakanlığındaki görevleri arasında yapay zeka teknolojisinin kullanım alanları ve güvenliğinden sorumlu olacağı ifade edildi. Daha önceki haftalarda BAE yapay zeka ile ilgili stratejisini açıklamıştı. Ülke bunun yanı sıra drone, otonom araçlar, Mars’ta kolonileşme ve robotlar gibi konularla da ilgilendiklerini açıklamışlardı.
BAE bu konularla ilgili olarak 2021 yılında tüm işlerini dijital ortamda yapmayı planladıklarını bu yüzden kağıtla yapılan işleri yavaş yavaş bıraktıklarını, 2030 yılında BAE’nin tüm ulaşım sisteminin %25’i kadarının otonom olacağını belirtmişlerdi.
BAE yetkilileri ayrıca 2050 yılında sürdürülebilir enerji kaynaklarını kullanmayı ve bu yılda enerjinin %75 kadarını temiz kaynak kullanarak elde edeceğini bildirmişlerdi. Ayrıca 2117 yılında BAE’nin Mars’ta kolonileşmeyi hedeflediklerini ifade etmişlerdi.

Birleşik Arap Emirlikleri Neresidir?

Birleşik Arap Emirlikleri kısa adıyla BAE 7 emirlikten oluşan bir federasyondur. Dünyada bulunan petrol rezervinin %7’sine sahiptir. Petrol zenginliği açısından dünya da 6. sıradadır. BAE Arap yarımadasının batısında yer almaktadır. Güneyinde Suudi Arabistan, doğusunda Umman bulunmaktadır. BAE’nin kuzeyde İran ile batıda ise Katar ile deniz sınırı bulunmaktadır. Başkenti Abu Dabi’dir. Yüzölçümü 83.600 km2’dir. 02.12.1971 yılında kurulmuştur. Para birimi BAE Dirhemi’dir. Nüfusu 8.264.070’dir. Resmi dili Arapça’dır. Ülkenin kişi başı milli hasılası ise 48.500 Dolar’dır.
Daha önceki  Flakka Öngörüsü yazımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu