Makalemakalelerözgün yazıyazıyazılar

Kalp Sembolü Neden Gerçek Kalbin Şekline Benzemiyor?


Kalp Farklı iken Kalp Sembolü Neden Gerçek Kalbin Şekline Benzemiyor? Kalbin şekli farklı olmasına rağmen neden kalp sembolü yukarıda görüldüğü gibidir. Peki neden bu sembolü kullanıyoruz. Bu sembol nasıl oluşmuştur.

Kalp Farklı iken Kalp Sembolü Neden Gerçek Kalbin Şekline Benzemiyor?


Farklı kültürlere ve dillere sahip olsakta, farklı dinlere mensup olsakta insanların benzer kullandıkları semboller, şekiller hayatımızın her alanında bulunmaktadadır. Gerek smile olarak adlandırdığımız noktalama işaretleri ile yapılan ifade biçimleri olsun gerekse Kalp gibi her dilde aynı anlamı ifade eden semboller olsun. Bu yazımız kalbin sembolü hakkında olacak.

Peki gerçek şekli farklı olmasına rağmen neden kalbin sembolü gerçek kalpten farklıdır. Öncelikle kalp sembolü bundan tam 10.000 yıl önce ortaya çıkmıştır. Fransa’nın güneyinde mağara duvarlarına söz konusu bu sembol mağara adamları tarafından çizilmiştir. Yapılan araştırmaya göre Dünyanın her yerinde ve her çağında kalbin sembolü aşkın simgesi haline gelmiştir. Yapılan başka bir araştırmaya göre ilk romantik insanlar Fransa’nın güneyinde yaşamış olan Cro-Magnonlar’dır. M.Ö. 10.000-8.000 yılları arasında yaşayan Cro-Magnonlar son buzul çağından önce yaşamışlardır. Mağaralarda yaşayan Cro-Magnonlar avcılıkla hayatlarını sürdürmüşlerdir. Cro-Magnonların yaşadığı mağaralarda kalbin sembollerine rastlanmıştır. Ayrıca bu ve buna benzer semboller de mağaralar da görülmüştür. 

Yine M.Ö. 2500-1000 yılları arasında kalbi vicdanın ve ruhun merkezi olarak kabul edilirdi. Bu nedenle de bütün organlar vücuttan çıkartılırken kişinin kalbi yerinde bırakılırdı. Çünkü ölümden sonra kişinin kalbi (o yıllarda sahip olunan inanca göre) adalet tanrısı Maat’a hesap verirdi. 

Yine M.Ö. 700-200 yılları arasında Eski Yunanistan’da yaşamış Hipokrat ve Aristo kalbin duygu ve düşüncelerin merkezi olduğunu düşünmüştür. Eski Yunanistan’da M.Ö. 500. yıllarda şarap ve zevk tanrısı Dionisos çiziminde başında tasvir olarak yapraklardan oluşmuş kalp şeklinde çelenk ile tasvir edilmiş bir anfora bulunmuştur. Bu da Yunanlıların kalbi, zevk ve duygular arasında bir bağ kurduklarını betimlemiştir.

Yine 13. yy. da İsveç Kralı Magnus koluna kalbin sembolünü dövme olarak çizdirmiştir. 

Nitekim tüm bu anlatılan olaylar karşısında bizim gerçek kalbimizin şeklinin yerini M.Ö. 10.000 yy. da ortaya çıkan sembolü almıştır. Tüm bu anlatılanlar neticesiyle kalbin sembolü gerçek kalbin şekline benzememektedir. Fakat güzel olan şudur ki farklı kültür,dil ve dine sahip olsakta bu sembol her yerde aşk ve güzel duyguları ifade etmektedir. 

Daha önceki Putin’in “Türkiye bizi arkamızdan bıçakladı.” Sözünün Altında Yatan Gizli Gerçek yazımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu