Makalemakalelerözgün yazıyazıyazılar

Navigasyon’a Ne Kadar Güvenmeliyiz?

Sizlerle sıcağı sıcağına Navigasyon ile ilgili yaşadığım ve deneyimlerim sonucunda Navigasyon’un ne kadar güvenli olduğunu test ettiğim makalemi paylaşıyorum.

Navigasyon’a Ne Kadar Güvenmeliyiz?

Navigasyonun tanımı; bir yerden bir yere gitmek için size gideceğiniz yönü ve bu yönün alternatiflerini gösteren sistemlerdir. Yani bizim bildiğimiz eskilerden benzinlik istasyonlarının sıklıkla dağıttığı harita da diyebiliriz. 
Günümüz teknolojisi ile herkesin elinin altında mutlaka bir navigasyon programı mevcuttur. Bunlar ya navigasyon cihazlarıyla ya da herkeste mevcut olan akıllı telefonlarla mümkün hale gelmiştir. Navigasyona Ne Kadar Güvenmeliyiz?
Bu uygulama veya sistem her zaman güvenli midir? Bu sorunun cevabı ise harita niteliğindeki bu uygulama veya sistem her zaman güvenilir kaynak değildir. Yakınlarda yaşamış olduğum olay neticesiyle navigasyonun tam anlamıyla güvenilir olmadığını test etmiş bulunmaktayım. Bursa’dan yaşadığım yere gitmek için akıllı telefonumdaki uygulama ile yol tarifi aldım. Normalde otobüsle falan gittiğim de yol 2 saat sürüyor. Bu yol kısa ve gideceğim yere 123 km’dir. Telefonu çıkarttım. Gideceğim yeri yazdım ve uygulamada aynen dediğim gibi 123 km yazıyordu. Uygulamanın bize tarif ettiği yolu gitmeye başladık. Ve gel gelelim 123 km malesef ki 293 km olarak karşımıza çıktı saat 18:00’de çıktığımız yola 23:30’da varmış olduk. Çünkü navigasyonun bize göstermiş olduğu yol bu yoldu. Sesli tarifi bulunan navigasyon bizi 123 km’den değil 293 km’den gideceğimizi yere götürmüştü. Bu da navigasyonun ne kadar güvenilir kaynak olmadığının bir kanıtı olmuştur. Navigasyon kullananlara kesin tavsiyem muhakkak yolu bilen birileriyle konuşarak gideceğinizi yere ona göre gitmenizdir. Aksi halde yaşamış olduğum olayı yaşama olasılığınız yüksektir. 
Bu yaşadığım olay sonucunda eskilere karşı özlemim arttı. Eskiden haritalar olurdu. Ne güzel açıp haritadan gideceğimiz yolu bulurduk ve öyle giderdik. Çünkü güvenilir kaynaktı. Navigasyon yukarıda anlattığım gibi her zaman güvenilir kaynak olmayabilir. Bu nedenle değerli okuyucularım kesinlikle navigasyona güvenmeden bilen birileriyle konuşunuz. 
Ah ah!!! Nerde o eski haritalar.

Daha önceki Teknoloji’nin Nimetleri (2) yazımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu