Makaleözgün yazıyazı

Sinan Şamil Sam’ı (Boğazın Boğası) Hatıralarımızla Yad Ediyoruz…

Sinan Şamil Sam’ı (Boğazın Boğası) Hatıralarımızla Yad Ediyoruz… Sinan Şamil Sam biz onu Boğazın Boğası olarak lakaplandırdık. Kendisi Almanya, Frankfurt doğumlu olmasına rağmen Türk olduğunu, Türkiye sevgisini her çıktığı maçlarda, maç sonunda Türk bayrağını omzuna asarak tüm dünyaya hatırlattı ve bizi gururlandırdı. Bu güzel insan, bu büyük sporcu artık aramızda değil. Hatıralarımızla Yad Ediyoruz kendisini.

Sinan Şamil Sam’ı (Boğazın Boğası) Hatıralarımızla Yad Ediyoruz… 

Sinan Şamil Sam biz onu Boğazın Boğası olarak lakaplandırdık. Kendisi Almanya, Frankfurt doğumlu olmasına rağmen Türk olduğunu, Türkiye sevgisini her çıktığı maçlarda, maç sonunda Türk bayrağını omzuna asarak tüm dünyaya hatırlattı ve bizi gururlandırdı. Bu güzel insan, bu büyük sporcu artık aramızda değil. Hatıralarımızla Yad Ediyoruz kendisini.

1992 yılında boksta yeni bir isim duymaya başladık. Bu isim tabi ki Sinan Şamil isimli bir gençti. Amatör boksta duyduğumuz bu isim 1992 yılında Dünya Gençler Boks Şampiyonu olmuş ve ülkemizi gururlandırmıştı. Yine 9 defa Türkiye şampiyonluğu kazanmıştı. Peki Sinan Şamil Sam kimdi?

Sinan Şamil Sam; 24 Haziran 1974 yılında Frankfurt’ta doğmuştur. Almanya doğumlu Sinan Şamil Sam çıktığı her maç sonunda omuzunda Türk bayrağı ile dolaştı rinkte. 1992 yılında Montreal’de Dünya Gençler Boks Şampiyonu oldu. Yine aynı yıl içinde Edinburgh’de Gençler Avrupa Boks Şampiyonasında 2. oldu.1993 yılında Bursa’da Avrupa Gençler Boks Şampiyonasında 2. oldu. 1995 yılında Berlin’deki Dünya Amatör Boks Şampiyonası (Ağır Siklet)’de 3. oldu. 1998 yılında Minsk’de Avrupa Amatör Boks Şampiyonası (Süper Ağır Siklet)’de 3. oldu. 1999 yılında Houston’da Dünya Amatör Boks Şampiyonu oldu. 15 Nisan 2000 yılında profesyonel boksör olan Sinan Şamil Sam son olarak 04 Temmuz 2008 tarihinde İtalyan boksör Paolo Vidoz’u yenerek boksa veda etti. Profesyonel boks hayatında 35 maça çıkan boksörümüz 35 maçta 31 galibiyet (16’sı Nakavt 15’i Karar) 4 Mağlubiyet almıştır. 

Sinan Şamil Sam Türk Boks tarihinin unutulmaz boksörlerinden biridir. Tarihe adını altın harflerle yazdıran Dünya Kıtalararası Ağır Siklet Boks Şampiyonu bu değerli sporcumuz Karaciğer yetmezliği nedeniyle 30 Ekim 2015 günü vefat etmiştir.

Kendisine Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyorum. 

BU YAZIYI DEĞERLİ BOKSÖRÜMÜZÜN UNUTULDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜ BİR VİDEOSUNU İZLEDİKTEN SONRA YAZMA GEREKSİNİMİ DUYDUM. BİZ SENİ UNUTMADIK DEĞERLİ İNSAN. ZATEN UNUTSAKTA TARİH BİZE TOKAT GİBİ HATIRLATACAKTIR…

HUZUR İÇİNDE YAT.

Daha önceki Kayıp Kıta Mu yazımız için tıklayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu