#Yapay Zekagamegamergamesnetworkneural networkoyunprogramlamapythonrobotsinir ağlarıyapayzeka

Yapay Zeka Oyunları – 1

Bu makalede, Yapay Zeka Oyunları’nın modern bilgisayar oyunlarında kullanılan temel teknikler ve algoritmalara genel bir bakışı sunulmaktadır. Bu makaleyi parça parça yayınlayacağım.

Yapay Zeka Oyunları

Bilgisayar oyunlarında kullanılan yapay zeka unsurları uzun bir yol kat etti. Başlangıçta, geliştirilen sistemler oyunun kodunda doğrudan yazılmış kurallar setine veya kod tarafından yorumlanan davranış komut dosyalarına dayanıyordu. Uygun davranış sürecini seçmek, rasgele faktörün öneminin uygun işlevin seçilmesine dayanıyordu. Bilgisayarın ilk dönemlerinde, Ölümsüz River-Raid, Donkey-Kong, Boulder-Dash ve sekiz bitlik makinelerin kullanıcıları için 1970’li yıllarda baş döndürücü ve çekici nesneleri gibi unutulmaz oyunların doğumuna tanık olundu.

Geliştirme sürecinin bir diğer adımı, hala popüler olan ve sıkça kullanılan Sonlu Durum Makinesi yöntemi gibi basit bilgisayar bilimi yöntemlerini, bilgisayar kontrolündeki düşmanların davranışlarını tanımlamak için kullanmaya başlamıştır. Ancak, oyuncuların talepleri günden güne arttıkça, gittikçe artan ve daha gelişmiş bilgi işlem algoritmaları sayesinde oyunlar giderek daha da karmaşıklaştı. RTS (Gerçek Zamanlı Strateji) tipi oyun çağının şafağı, harita üzerinde belirtilen iki nokta arasındaki en uygun yolu belirleyen algoritmalara kayda değer bir kaymaya (kullanım sıklığı açısından) neden oldu.

Evdeki bilgisayarların hızlı teknik gelişimi ve hızlı bir şekilde işlemci gücünün artması, bilgisayar oyunlarında yapay zeka kullanan uygulamaların geliştirilmesi için bir katalizör niteliğindeydi. İlk oyun ve yapay zeka algoritmaları, o zaman mevcut makinelerin sınırlı yeteneklerine, işlemci frekanslarının 2 MHz’den yüksek olmamasına dayandığı için karar vermek zor oluyordu. İlk bilgisayarlar yeni olanaklar ve yeni uygulamalar getirdi. 386/486 işlemcili bilgisayarlar bir ev bilgisayarı için standart haline geldiğinde, programcılara yeni olanaklar verildi. Bu da oyun geliştirme şirketleri arasındaki yarışın başlamasına yol açtı. Uzun süredir bir bilgisayar oyun kalitesinin en önde gelen göstergelerinden birisi, özellikle üç boyutlu grafiklerin kalitesi idi. Bununla birlikte, güzel bir grafik, ses ve karakter animasyonunun her şey olmadığını yakın tarihte fark etmiş bulunmaktayız. Yakın zamanda, bilgisayar oyunlarının en önemli unsurlarından biri yapay zeka olarak tanımlandı. Günümüz video oyunlarının sözde oynanabilirliğinin arkasındaki ana faktör olarak yapay zeka gösterildi.

Bilgisayar oyunlarının üretim süreci de önemli değişiklikler geçirdi. Bir oyunun yapay zekasının programlanması biraz haksız muamele görmek için yapılmış olsa da oyunun uygulanması oyun motorunun üretiminden bitimine kadar adil bir eğilim görülmekteydi. Şu an yapay zeka modüllerini planlamak ve onunla işbirliği yapmak oyunun diğer bileşenlerinin ve planlama sürecinin en önemli unsurlarından biridir.

Bir programlama ekibinin üyelerinden en az birisi yapay zekanın modüllerini tasarlamak ve programlamak için projenin başlangıcından bu yana tam zamanlı ve daha sıkı çalışmaktadır.

Günümüzde birçok evde, 4 GHz’dan daha fazla frekanslara sahip işlemcili PC sınıfı bilgisayarlar bulunmaktadır. Bilgisayar oyunlarının yapay zekanın en gelişmiş ve sofistike yöntemlerinden faydalanmasına izin verilmektedir.  Yapay Zeka Sinir ağları, genetik algoritmalar ve bulanık mantık işlemine dayanmaktadır. İnternet ve ağ üzerinden oynan oyunlarda yapay zeka sistemlerine yeni görevler getirdi. Oyun içinde yapay zeka oyuncusu, davranış ve oyun stratejileri açısından, internet bağlantısının öbür tarafındaki gerçek bir oyuncudan ayırt edilemez olmalıydı.

Yapay Zeka Oyunları’nda yapay zekayı geliştirmenin mihenk taşları

Yapay Zeka Oyunları ve bilgisayar oyunlarında yapay zekanın gelişimini tartışırken, kesinlikle oyunlarda akıllı davranış geliştirmenin mihenk taşları haline gelen oyunları belirtmeliyiz.

1990’ların en popüler oyunlarından biri, Blizzard stüdyosu tarafından geliştirilen bir oyun olan WarCraft’tı. Devasa savaşlar yapan oyunda birimlerinin yüzlerce, böylesi büyük ölçekte yol bulma algoritmalarını uygulayan ve büyük ölçekte bu algoritmayı kullanan ilk oyun oldu. Maxis şirketi tarafından yaratılan SimCity, A-Life teknolojilerinin bilgisayar oyunları alanında kullanılmasının fizibilitesini kanıtlayan ilk oyun oldu. Bir başka mihenk taşı, 2001 yılında bilgisayar kontrollü karakterlerin öğrenim teknolojilerinin ilk kez kullanıldığı Lionhead Studios tarafından yaratılan Black & White oyunu oldu.

Yapay Zeka ve Yapay Zeka Oyunları ile ilgili ilerleyen zamanlarda daha ayrıntılı yazılarımızı sizlerle paylaşacağım.

Daha önceki Bitcoin’i keşfedin. Bitcoin Ne kadar Güvenilir? yazımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu