#Yapay Zekayapayzeka

Yapay Zeka ve 2. Dünya Savaşı

Yapay Zeka ve 2. Dünya Savaşı arasındaki bağlantı şöyle; Veri toplama ve verileri kullanma konusunda gelişmiş olan AI algoritması 2. Dünya Savaşının gizemlerini çözmekte kullanılması planlanıyor.

Yapay Zeka ve 2. Dünya Savaşı


Nazi Almanyası 04.08.1944 yılında abluka altına aldığı ve işgalinde bulunan Amsterdam’ın polisleri Anne Frank’ın evini basmış ve bu baskın ile yedi kişiyi göz altına almıştı. Ancak bu tutuklamada önemli olan durum ise tutuklanan tüm kişilerin evde bulunan bir kitaplığın arkasındaki gizli bir odada iki yıldan fazla süredir saklanıyor olmasıdır. İnanılmaz ve ilginç olaylar Anne Frank’ın tutmuş olduğu günlük sayesinde açığa çıkmıştır. Ancak iki yıldan fazla süredir gizli bir şekilde yaşayanların nasıl bulunduğu, gizli odanın nasıl bulunduğu ve nasıl polisin bu odadan haberinin olduğu veya bu bilgiyi kimin polise verdiği meçhuldür.Araştırmacı grubundan oluşan ve emekli FBI ajanı tarafından bu olayın arkasındaki gizemin yapay zeka kullanılarak çözülebileceği düşünülüyor. Emekli FBI ajanı olan Vincent Pankoke yapılan bir röportajda “Anne Frank olayı öncesi ve sonrası tarihleri arasında bulabildiğimiz tüm belge ve bilgileri bulup AI’ye yükleyeceğiz. Bu konuyla ilgili bir sürü bilgi var ki kimse bu bilgilere bakmadı bile.” dedi.


Tarıhçi araştırmacıların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda bu konu ile ilgili 30 kadar şüphelinin olduğu ortaya çıkmıştır. Bu şüpheliler arasında eve gelen temizlikçide dahil olmak üzere komşularıda kapsıyor. Bu tutuklanma olayı ile ilgili en garip olan teoriye bakılırsa Ans Van Dijk’in ihanetinin söz konusu olduğu düşünülüyor. Ans Van Dijk sürgün ile tehdit edilen yahudi bir bayandır. Bir başka teori Josep Jansen isimli kişinin ihbar etmiş olabileceğidir. Josep Jansen ise Anne’nin babasını kınayan kişi olmasıdır. Bunun sebebi ise Anne’nin babası Otto’nun Josep Jansen’ın eşiyle bir ilişkisinin olduğunu düşünmesidir. 

Söz konusu yapay zeka araştırmasında yer alan kişilere bakıldığında polislerin, kriminoloji uzmanlarının, tarihçilerin ve veri uzmanlarının olduğunu görüyoruz. Veri uzmanları Xomnia isminde bir firmada çalışmakta ve aynı zamanda bu firma yapay zekanın geliştirilmesi konusunda ve bu olayın çözülmesi konusunda ekibe yardımcı olacak. Verilerin kullanılmasıyla birlikte AI algoritmalarının da yardımıyla bu olay ile ilgili davanın sonuçlandırılacağı planlandığı belirtiliyor. Bu olayın çözülmesi için uğraşan ekip ayrıca kendi internet sitelerinden bağış toplamaktadır. Bunu ise bağımlı olmak istemediklerinden yaptıklarını ifade etmektedirler. AI ve bu olay ile ilgili ilerleme kaydettiklerini belirten araştırmacılar AI’yi daha da geliştirerek ölen veya yaşayan tüm insanlar arasında bağlantı kurmasını sağlayabileceklerini ifade ettiler. 

Daha önceki Ay’ın antik atmosferi yazımız için tıklayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu