#Yapay Zekayapayzeka

Yapay Zekalar kendi kendine Sumo öğrenmeyi başardı.

Yapay Zekalar kendi kendine Sumo öğrenmeyi başardı. Geleceğin teknolojilerinden birisi olan Yapay Zeka artık hayatımıza yavaş yavaş girmekte, bu yazımda AI algoritmasına sahip iki yapay zekanın nasıl sumo öğrendiğinden bahsedeceğim. 


Yapay Zekalar kendi kendine Sumo öğrenmeyi başardı.

The OpenAI tarafından yapılan iki adet yapay zeka kendi kendilerine sumo güreşini öğrendiler. The Open AI’nin son çalışması olan iki adet yapay zekanın sumo öğrenmesi için programlandığı belirtmişti. Hatta araştırma şirketi bu iki geliştirdiği programa RoboSumo adını koymuşlardı. Bu iki AI algoritmasına sahip program internet üzerinden kendi kendilerine sumo güreşi yapmayı öğrendiler. İnsani eylemleri yapmayı dahi bilmeyen bu iki yapay zeka deneme yanılma yöntemiyle sumo hareketlerini öğrenerek kendilerini geliştirmeye devam ettiler. Şirket bu iki algoritmanın sumoyu öğrenmesi ve kendilerini geliştirmek için tasarladıklarını söyledi.

The OpenAI tarafından YouTube’da yayınlanan videoda yapay zekanın kontrol ettiği robotların ilk etepta sumonun taktik ve stratejilerini tam olarak bilmedikleri daha sonra sumo hareketlerini güreş devam ettikçe gerçek sumo güreşçilerinin hareketlerini yapmayı başarabildiler.YouTube Sumo fighting AI ismiyle yüklenen videodan da görüldüğü gibi ilk etapta yürümeyi bile beceremeyen iki adet insan görünümlü robotlar sumo güreş alanında mücadele etmeye çalışıyorlar. Daha sonra ise iki robotun taktik ve stratejilerinde düzelmeler gözlemleniyor. Video Youtube Ekim ayının 11 inde yüklenmiş olmasına rağmen baya bir izlenme ve beğeni almış. YouTube haricinde muhakkak başka sitelerden de izlendiğini de sizlere hatırlatmak isterim.

Daha önce de yapay zekanın orkestra yönettiğini ve oyun oynadığını öğrenmiştik. Şimdi ise The OpenAI tarafından geliştirilmeye çalışan bu programın akıbeti ne olacak ilerleyen günlerde göreceğiz.

Wired isimli teknoloji dergisinin haberine göre OpenAI’nin tasarlamış olduğu yapay zekaların kendiliğinden gelişimlerini gözlemlemek için sumo güreşini seçmelerinin nedenini ise robotların sumo güreşini hızlı öğrenmesini zorlanmalarından kaynaklandığını belirtti.

RoboSumo’ların tasarlayıcısı olan Mauran El Şedivat  “Algoritmaya sahip bu programlara farklı farklı etkenler işin içine girdiği zaman bu etkenlere uyum sağlamak zorunda kalıyorlar. Eğer sağlayamayazlarsa kaybedeceklerini biliyorlar. Bu nedenle ikisi de dövüşü kaybetmek istemiyor.” açıklamasını yaptı.

Daha önceki  Mutlaka Oynayacağınız Android’e en iyi Yıldız Savaşı Oyunları yazımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu